"Оролбўйи галофит деҳқончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой баҳорги буғдой навларини яратиш"
Оролбўйи халқаро инновация маркази томонидан "Оролбўйи галофит деҳқончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой баҳорги буғдой навларини яратиш" мавзусидаги инновацион амалий лойиҳа ишлаб чиқилган эди. Лойиҳа "SATREPS-2020" Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигидаги қўшма халқаро илмий лойиҳалар танловида ғолиб бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан молиялаштирилди ва амалга ошириш бошланди. Лойиҳа доирасида ЎзР Фанлар Академиясининг Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институти  билан ҳамкорликда бутун Жаҳон маккажўхори ва буғдойни яхшилаш марказидан (CIMMYT, Мексика) баҳорги буғдойнинг биотик ва абиотик омилларга чидамли ҳамда ҳосилдор ва дон сифати юқори бўлган намуналари олиб келинди. Мексика, Африка давлатларидан олиб келинган бўғдойнинг 190-намуналари, маҳаллий навлар билан таққослаш мақсадида “Саманбай” илмий-ишлаб чиқариш участкасига экилди.[wds id="40"]

«Создание засухо-, жаро- и солеустойчивых, богатых белком сортов яровой пшеницы с использованием технологии маркерной селекции для системы галофитного земледелия Приаралья»
Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан разработан инновационный прикладной проект «Создание засухо-, жаро- и солеустойчивых, богатых белком сортов яровой пшеницы с использованием технологии маркерной селекции для системы галофитного земледелия Приаралья». Проект стал победителем совместного узбекско-японского конкурса научно-исследовательских проектов SATREPS-2020 и профинансирован Министерством инновационного развития Республики Узбекистан. В рамках данного проекта в сотрудничестве с Институтом генетики и экспериментальной биологии Академии наук Узбекистана были привезены из Международного центра улучшения кукурузы и пшеницы (CIMMYT, Мексика) образцы яровой пшеницы, устойчивой к биотическим и абиотическим факторам и обладающей высокой урожайностью и качеством зерна. В настоящее время для сравнения с местными сортами было посажено 190 образцов яровой пшеницы, импортированной из Мексики и африканских стран, на научно-производственном участке “Саманбай[wds id="40"]