"Оролбўйи галофит деҳқончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой баҳорги буғдой навларини яратиш"
Оролбўйи халқаро инновация маркази томонидан "Оролбўйи галофит деҳқончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой баҳорги буғдой навларини яратиш" мавзусидаги инновацион амалий лойиҳа ишлаб чиқилган эди. Лойиҳа "SATREPS-2020" Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигидаги қўшма халқаро илмий лойиҳалар танловида ғолиб бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан молиялаштирилди ва амалга ошириш бошланди. Лойиҳа доирасида ЎзР Фанлар Академиясининг Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институти  билан ҳамкорликда бутун Жаҳон маккажўхори ва буғдойни яхшилаш марказидан (CIMMYT, Мексика) баҳорги буғдойнинг биотик ва абиотик омилларга чидамли ҳамда ҳосилдор ва дон сифати юқори бўлган намуналари олиб келинди. Мексика, Африка давлатларидан олиб келинган бўғдойнинг 190-намуналари, маҳаллий навлар билан таққослаш мақсадида “Саманбай” илмий-ишлаб чиқариш участкасига экилди.[wds id="40"]

“Creation of drought-, heat- and salt-resistant, protein-rich varieties of spring wheat using marker breeding technology for the system of halophyte farming in the Aral Sea region”
The International Innovation Center for Aral Sea basin under the President of the Republic of Uzbekistan has developed an innovative applied project “Creation of drought-, heat- and salt-resistant, protein-rich varieties of spring wheat using marker breeding technology for the system of halophyte farming in the Aral Sea region”. The project became the winner of the joint Uzbek-Japanese competition of research projects SATREPS-2020 and was funded by the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan. Within the framework of this project, in cooperation with the Institute of Genetics and Experimental Biology of the Academy of Sciences of Uzbekistan, samples of spring wheat were brought from International Maize and Wheat Improvement Center resistant to biotic and abiotic factors and having high yield and grain quality. At present, 190 samples of spring wheat imported from Mexico and African countries have been planted for comparison with local varieties at the research and production field “Samanbay[wds id="40"]