63-тур амалий лойиҳаси
Инновацион марказининг қиймати 969,42 млн.сўмлик “Орол денгизи қуриган туби шароитида чўл озуқабоп ўсимлик навларини синаш ва истиқболли тур навларнинг бирламчи уруғчилигини ташкил қилиш” амалий лойиҳаси 63-тур танловида ғолиб бўлиб, Инновацион ривожланиш агентлиги томонидан молиялаштирилди ва Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти (ҚЧЭИТИ) билан ҳамкорликда 2022 йилдан бошлаб амалга оширилиб келинмоқда.
• Асосий мақсади – Орол денгизи қуриган туби шароитида чўл озуқабоп ўсимлик навларини синаш ва истиқболли тур навларнинг бирламчи уруғчилигини ташкил қилишдан иборат.
Лойиҳа 63-тур танловида ғолиб бўлиб, Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан молиялаштирилди ва Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти (ҚЧЭИТИ) билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда.
• Эришилган натижалар
1. Чўл озуқабоп ўсимликлар уруғлари экишга яроқлиги аниқланди
2. уруғларнинг сифат кўрсатгичлари дала шароитида аниқланди
3. экилган галофит ўсимликларни фенологик кузатувлар олиб борилди
4. Қора саксаулнинг “Нортуя”, чўғоннинг “Жайхун”, черкезнинг “Барака”, навларидан 300кг, олабутанинг “Ягона” навидан 100 кг ўсимликлар уруғлари Орол денгизи қуригантубига экилди

Научный проект 63 тур
Практический проект «Испытание сортов пустынно-кормовых растений на осушенном дне Аральского моря и организация первичного семеноводства перспективных видов и сортов» МИЦП стоимостью 969,42 млн сумов выиграл 63-й тур конкурса и получил финансирование Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и начата реализация совместно с «Научно Исследовательский Институт Каракулеводства и экологии пустынь».
• Основная цель – испытать пустынные питательные сорта растений в условиях сухого дна Аральского моря и организовать первичный посев перспективных видов.
Проект стал победителем 63-го конкурса, профинансирован Министерством инновационного развития и реализуется совместно с Узбекским научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь.
• Достигнутые результаты:
• Установлено, что семена пустынных питательных растений пригодны для посадки.
• Качественные показатели семян определялись в полевых условиях
• Проведены фенологические наблюдения за посаженными галофитными растениями.
• На осушенном дне Аральского моря было высажено 300 кг черного саксаула «Нортуя», «Джайхун» кремневого, черкесских сортов «Барака», 100 кг сорта «Ягона».