Ilmiy va amaliy loyiha
Оролбўйи инновацион марказининг қиймати 2,9 млрд.сўмликОролбўйи галофит деҳкончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой баҳорги буғдой навларини яратиш” мавзусидаги инновацион амалий лойиҳаси “SATREPS 2020” Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигидаги қўшма халқаро илмий лойиҳалар танловида ғолиб бўлиб, Инновацион ривожланиш агентлиги томонидан молиялаштирилди ва 2022 йилдан бошлаб амалга оширилиб келинмоқда.
• Асосий мақсади – Оролбўйи галофит деҳкончилик тизими учун маркерларга асосланган селекция технологиясидан фойдаланиб, қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой 2 та баҳорги буғдой навларини яратиш.
Тадқиқот вазифалари
• Баҳорги буғдой генотипларини иссиқлик, шўрланиш ва қурғоқчиликка чидамлилик билан генетик боғлиқ ДНК маркерлари билан ПЗР скрининг қилиш.
• QTL аллелларига эга бўлган буғдой генотипларини лаборатория ва дала шароитида иссиқлик, шўрланиш ва қурғоқчиликка чидамлилик бўйича баҳолаш.
• Абиотик стрессларга чидамлилик аллелларига эга, оқсилга бой буғдой генотипларини танлаш.
• Танланган буғдой генотипларини кўпайтириш ва риуруғчилигини йўлга қўйиш.
Кутилаётган натижалар
• Қурғоқчиликка, иссиқликка ва шўрга чидамли, оқсилга бой 2 та баҳорги буғдой навлари яратилади.
• Фермер хўжаликларига самарали агротехнологияларни жорий қилишга кўмаклашади
• Бирламши уруғчилик кўпайтириш питомниги яратилади. Уруғчилик лаборатория хизматлари кўрсатилади
«Оролбўйида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида чорвачиликда галофитли ўсимликлардан озуқа олишнинг инновацион иқлимга чидамли ёндашувлари ва технологиялари» мавзусидаги 2,8 миллиард сўмлик яна бир инновацион амалий лойиҳа ИCПИ танловида ғолиб бўлди. Ўзбекистон ва Япония мамлакатлари ҳамкорлигида ташкил етилган ва Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан молиялаштирилган «САТРЕПС-2020» халқаро илмий лойиҳалари. Лойиҳада ҳалофитларни екиш технологиялари, ўсиши ва хусусиятлари ҳақида маълумотлар базаси тўпланган. Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти билан ҳамкорликда Қораузяк туманидаги тажриба майдонида галофит екинлар екиш ва агротехник тадбирлар амалга оширилди.
• Асосий мақсад шўрланган қишлоқ хўжалиги ерларининг ҳосилдорлигини ошириш учун аралаш шўрланган деҳқончилик тизимида галофитлар ва ноанъанавий шўрга чидамли ем-хашак екинларининг афзалликларини таҳлил қилишдан иборат.
• Лойиҳанинг асосий кутилаётган натижалари Шўрланишни бошқариш, тупроқ сифати ва унумдорлигини ошириш учун HiTech лабораториясини ташкил етиш. Галофит тузига чидамли ва ноанъанавий екинлар рўйхатини ва уларни етиштириш технологиялари мажмуасини ишлаб чиқиш.

Научно-прикладной проект
Разработан инновационный практический проект стоимостью 2,9 млрд. сум МИЦП по теме «Создание засухо-, жаро- и солеустойчивых, богатых белком сортов яровой пшеницы с использованием технологии маркерной селекции для системы галофитного земледелия Приаралья», который стало победителем конкурса международных научных проектов «SATREPS-2020» организованной в сотрудничестве между странами Узбекистан и Япония и было профинансировано Министерством инновационного развития. В рамках проекта совместно с Институтом генетики и экспериментальной биологии растений, академии наук Республики Узбекистан были привезены c Международного центра улучшения кукурузы и пшеницы (CIMMYT, Мексика) образцы яровой пшеницы, устойчивой к биотическим и абиотическим факторам, с высокой урожайностью и качеством зерна и добавлен в коллекцию семян. Всего на 380 делянках было посажено 190 образцов пшеницы, завезенной из Мексики, стран Африки, для сравнения с местными сортами.
• Основная цель – создать 2 сорта яровой пшеницы с высоким содержанием белка, устойчивых к засухе, жаре и засолению, с использованием технологии маркерной селекции для общеостровной системы выращивания галофитов.
Задачи исследования
• ПЦР-скрининг генотипов яровой пшеницы с генетически связанными ДНК-маркерами жароустойчивости, засоленности и засухоустойчивости.
• Оценка генотипов пшеницы с аллелями QTL по жаро-, засоленности и засухоустойчивости в лабораторных и полевых условиях.
• Селекция богатых белком генотипов пшеницы с аллелями толерантности к абиотическому стрессу.
• Селекция и селекция селекционных генотипов пшеницы.
Ожидаемые результаты
• Созданы 2 высокопротеиновых сорта яровой пшеницы, устойчивых к засухе, жаре и соли.
• Они помогают хозяйствам внедрять эффективные агротехнологии.
• Будет создан первичный семеноводческий питомник. Предоставляются услуги семеноводческой лаборатории.
• Оказывает консультационные и консультативные услуги фермерским хозяйствам.
Еще один инновационный практический проект стоимостью 2,8 млрд.сум МИЦП на тему «Инновационные климатоустойчивые подходы и технологии производства кормов из галофитных растений в животноводстве для повышения продовольственной безопасности в Приаралье», который стало победителем конкурса международных научных проектов «SATREPS-2020» организованной в сотрудничестве между странами Узбекистан и Япония и было профинансировано Министерством инновационного развития. В рамках проекта была собрана база данных технологий посадки галофитов, роста и характеристик. Посев галофитных культур и агротехнические мероприятия проводились совместно с Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий на опытном участке Караузякского района.
• Основная цель – проанализировать преимущества галофитов и нетрадиционных солеустойчивых кормовых культур в смешанной системе засоленного земледелия для повышения продуктивности засоленных сельскохозяйственных земель.
• Основные ожидаемые результаты проекта
• Создание лаборатории HiTech для управления засолением и улучшения качества и продуктивности почв.
• Разработка перечня галофитных солеустойчивых и нетрадиционных культур и комплекса технологий их выращивания.