Иқлим ўзгаришига мослашиш ва тупроқ унумдорлигини ошириш борасида Ўзбекистон ва ФАО ҳамкорлиги халқаро тадбирда эътироф этилди
БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг (ФАО) Римдаги қароргоҳида "Тупроқ бўйича глобал ҳамкорлик" ўн иккинчи пленар ассамблеяси бўлиб ўтди. Унда хорижий ваколатхоналар, халқаро ташкилотлар вакиллари ва тупроқшунос олимлар иштироки этишди. Анжуман доирасида мамлакатимиз элчихонаси томонидан ФАОнинг Тошкентдаги ваколатхонаси билан биргаликда "Ўзбекистонда барқарор тупроқ ва ўрмон хўжалигини бошқаришда миллий дастурлар" мавзуида алоҳида тадбир ташкил этилди. Мазкур тадбирда Ўзбекистоннинг ФАО ҳузуридаги доимий вакили, элчи Абат Файзуллаев иштирокчиларга мамлакатда қишлоқ хўжалиги ерлари ҳолатини яхшилаш ва тупроқ унумдорлигини ошириш, хусусан, улардан оқилона ва самарали фойдаланиш масалалари давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилаётгани тўғрисида маълумот берди. Иқлим ўзгаришининг салбий оқибатлари Орол фожиаси туфайли Марказий Осиёда жиддий сезилаётгани таъкидланди. Минтақада ҳаво ҳароратининг ошиши жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўп. Фавқулодда иссиқ кунлар сони икки марта ортган бўлиб, музликлар майдони кескин қисқарган. Мамлакатимиз минтақа бўйлаб юз бераётган тупроқнинг шўрланиши, қурғоқчилик ва ер унумдорлигини йўқолишидан энг кўп зарар кўрмоқда. Орол денгизининг қуриб қолган тубидан ҳавога кўтарилган туз, чанг ва қум массаси атмосферани тобора ифлослантирмоқда. Охирги 6 йил ичида давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Орол денгизининг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда шўрга чидамли ўсимликлар экилгани ҳамда "Яшил макон" миллий дастури доирасида мамлакатимиз бўйлаб давом этаётган бир миллиард туп кўчат экиш ишлари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди. Шунингдек, ўтган йил декабр ойида Дубайда бўлиб ўтган БМТ Иқлим ўзгариши бўйича конференциясида (СOP28) Ўзбекистон томонидан илгари сурилган Оролбўйи ҳудудини экологик офат зонасидан "Инновациялар, технологиялар ва янги имкониятлар минтақаси"га айлантириш ҳамда Иқлим технологиялари халқаро экспо-хабини яратиш каби таклифлар илиқ кутиб олинди. ФАОнинг Ўзбекистон билан ҳамкорликда бу борада амалга оширилаётган лойиҳалари ва истиқболдаги режалари иштирокчилар томонидан муносиб эътироф этилди. Маълумот ўрнида, ФАО ҳузуридаги "Тупроқ бўйича глобал ҳамкорлик" 2012 йил 5 декабрда таъсис этилган бўлиб, унинг асосий мақсади дунёда тупроқ ресурсларини яхшилаш, тартибга солиш ва биологик хилма-хилликни сақлашга ҳисса қўшишдан иборат.

Cooperation between Uzbekistan and FAO on adaptation to climate change and improving soil fertility celebrated in the capital of Italy
The 12th Plenary Assembly of the Global Soil Cooperation was held at the headquarters of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in Rome with the participation of foreign delegations, representatives of international organizations and soil scientists. Within the framework of this conference, the Embassy of our country together with the FAO representative office in Tashkent organized a special event on the topic "National programs for sustainable management of soil and forest resources in Uzbekistan". At the event, the Permanent Representative of Uzbekistan to the FAO, Ambassador Abat Fayzullaev informed the participants that special attention is paid to improving the condition of agricultural lands and increasing soil fertility, in particular, issues of their rational and efficient use, they are brought to the level of state policy. It was noted that the negative consequences of climate change are especially acute in Central Asia due to the Aral tragedy. The increase in air temperature in the region is twice the world average. The number of extremely hot days has doubled, the area of glaciers has sharply decreased. It was noted that our country suffers most from soil salinization, drought and land degradation occurring in the region. Masses of salt, dust and sand rising into the air from the dried-up bottom of the Aral Sea increasingly pollute the atmosphere. The participants were greatly interested in the information about the planting of salt-resistant plants on 2 million hectares of the dried-up Aral Sea bed over the past 6 years, at the initiative of the President of Uzbekistan, and the ongoing planting of one billion seedlings throughout the country as part of the National Green Space Program. It was emphasized that at the UN Climate Change Conference (SOP28), held in Dubai last December, initiatives were put forward to transform the Aral Sea region from an environmental disaster zone into a "region of innovation, technology and new opportunities" and to create an international exhibition hub for climate technologies. FAO projects and future plans in cooperation with Uzbekistan received due recognition from the participants. The Global Soil Partnership at FAO was established on December 5, 2012, the main goal of which is to promote the improvement and regulation of soil resources in the world and the conservation of biological diversity.