Qoraqalpog‘iston Respublikasida “Climate Smart yashil startaplar uchun biznes inkubator” dasturi.
USAIDning “Suv va atrof-muhitni muhofaza qilish” mintaqaviy loyihasi doirasida yangi tashabbus – O‘zbekistonning Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq va Nukus viloyatlarida “Climate Smart Green Startap” biznes-inkubator dasturi amalga oshirilmoqda. USAID tomonidan moliyalashtirilgan loyiha iqlim oʻzgarishi va Orol dengizi bilan bogʻliq ofatlarning oqibatlarini yumshatish uchun innovatsion yashil texnologiya yechimlarini qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan. Dastur shuningdek, suv-energiya-oziq-ovqat-ekotizimlar (WEFE) aloqasini rivojlantirishga qaratilgan. Dastur doirasida 2024-yil 23-27-yanvar kunlari Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazida Qoraqalpog‘iston Respublikasining 12 nafar mentorlari uchun trenerlar (TOT) tomonidan treninglar o‘tkazildi. Shuningdek, tadbir tajriba almashish va ilg‘or tajribalarni o‘tkazish uchun platforma bo‘lib, mentorlar salohiyatini mustahkamlashga yordam beradi.
Dasturning kutilayotgan natijalari quyidagilardan iborat:
• Biznes inkubatorlarni tashkil etish va startaplarni rag‘batlantirish bo‘yicha trening ishtirokchilariga tajriba almashish va ilg‘or tajribalarni o‘tkazish.
• Startaplarni muvaffaqiyatli qo‘llab-quvvatlash va ularning g‘oyalarini muvaffaqiyatli biznesga aylantirish uchun murabbiylar salohiyatini kuchaytirish.
• Qoraqalpog‘iston Respublikasida murabbiylar salohiyatini oshirish, bu hududda ishbilarmonlik muhitini har tomonlama rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Climate Smart Green Startup Business Inkubator dasturi ekologiya va iqlim texnologiyalari sohasida barqaror rivojlanish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu tashabbus Orolbo‘yida tadbirkorlik rivojining kuchli katalizatori bo‘lib, kelajak avlodlar uchun ekologik mas’uliyatli yechimlar yaratishga xizmat qilmoqda.

As part of the USAID Regional Water and Environment Project, a new initiative is being implemented - the Climate Smart Green Startup Business Incubator Program in the Muynak and Nukus regions of the Republic of Karakalpakstan, Uzbekistan. The USAID-funded project aims to support and develop innovative green technology solutions to mitigate the impacts of climate change and disasters associated with the Aral Sea. The program also aims to promote the water-energy-food-ecosystems (WEFE) nexus. As part of the program, on January 23-27, 2024, trainings by trainers (TOT) were conducted for 12 mentors of the Republic of Karakalpakstan at the International Innovation Center of the Aral Sea region. The event will also provide a platform for sharing experiences and transferring best practices, helping to strengthen the capacity of mentors.
Expected results of the program include:
- Exchange of experience and transfer of best practices to training participants on organizing business incubators and promoting startups.
- Strengthening the potential of mentors to successfully support startups and transform their ideas into successful businesses.
- Increasing the potential of mentors in the Republic of Karakalpakstan, which contributes to the overall development of the business environment in the region.
The Climate Smart Green Startup Business Incubator program is an important step towards sustainable development and supporting innovation in the field of ecology and climate technology. This initiative is a strong catalyst for the growth of entrepreneurship in the Aral Sea region and contributes to the creation of environmentally responsible solutions for future generations.