Qoraqalpog‘iston Respublikasi salohiyatini baholash va Orolbo‘yi mintaqasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari.
2023-yilning 4-dekabr kuni Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazida Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yu Junning rasmiy tashrifi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad Qoraqalpog‘iston Respublikasining ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish borasidagi salohiyati bilan yaqindan tanishishdir. Tashrif davomida Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi faoliyatini o‘rganish, Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirishga ko‘maklashishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish ham rejalashtirilgan.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi rahbariyati janob Yu Junga Orol dengizining qurigan tubida va Orolbo‘yida ekologik muammoni bartaraf etish maqsadida keng ko‘lamda olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi. So‘ngra mehmonlarga markaz faoliyati, mahalliy va xalqaro tashkilotlar, xususan, Orolbo‘yida xitoylik hamkorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha janob Yu Jun Orol dengizi inqirozi bilan bogʻliq ekologik, iqtisodiy va ijtimoiy muammolarni hal etish boʻyicha umumiy saʼy-harakatlar natijalarini yuqori baholadi. U iqlim oʻzgarishining salbiy oqibatlarining oldini olish, atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyotni rivojlantirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishning muhim istiqbollarini taʼkidladi.[wds id="176"]

Assessment of the potential of the Republic of Karakalpakstan and prospects for bilateral cooperation in the Aral Sea region.
On December 4, 2023, the official visit of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Uzbekistan, Yu Jun, took place at the International Innovation Center of the Aral Sea region. The main purpose of this visit is to get acquainted with the potential of the Republic of Karakalpakstan for the further development of bilateral cooperation. During the visit, it was also planned to study the activities of the International Innovation Center of the Aral Sea region and implement joint projects aimed at promoting the development of the Aral Sea region. The management of the International Innovation Center of the Aral Sea region informed Mr. Yu Jun about the work being carried out on a large scale on the dry bottom of the Aral Sea and in the Aral Sea region in order to eliminate the environmental problem, at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan. Then the guests were presented with information about the activities of the center, about projects being implemented jointly with local and international organizations, in particular, with Chinese partners in the Aral Sea region. Following the meeting, Mr. Ambassador Yu Jun highly appreciated the results of common efforts in solving environmental, economic and social problems related to the Aral Sea crisis. He emphasized significant prospects for the implementation of new projects in the field of preventing the negative consequences of climate change, environmental protection and the development of a green economy.[wds id="176"]