Оролбўйи минтақасини комплекс ривожлантириш ва экологик барқарорлигини таъминлашга оид муҳим масалалар муҳокама қилинди
Ялпи мажлисда Оролбўйи минтақасида экологик барқарорликни таъминлаш ҳамда замонавий инновацион технологияларни кенг татбиқ қилиш бўйича белгиланган вазифаларнинг ижро этилиши ҳолати муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясини амалга ошириш чоралари тўғрисида”ги қарори ҳудуд тараққиётида муҳим ўрин тутади.
• Мазкур ҳужжат билан 2021–2024 йилларда Оролбўйи минтақасига иқтисодиёт тармоқларида ресурстежовчи ва юқори самарага эга замонавий инновацион технологияларни кенг татбиқ қилиш, экологик барқарорликни таъминлаш, илмий тадқиқотлар ўтказиш ва илмий-инновацион ишланмаларни амалиётга жорий қилиш, шунингдек, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисида “Йўл харитаси” ҳамда устувор инновацион лойиҳалар рўйхати тасдиқланган. “Йўл харитаси”нинг 7 та йўналишдаги 71 та тадбир учун турли манбалардан 312 млрд сўм, 22,2 млн АҚШ доллари, 6 млн еврога тенг маблағлар сарфланиши, шу билан бирга, қарорда 2021–2024 йилларда бажарилиши режалаштирилган 65 та устувор инновацион лойиҳа учун турли манбалардан 1,9 трлн сўмга тенг маблағ жалб қилиниши, натижада 4,5 мингта иш ўрни яратилиши белгиланган. Ҳозирда “Йўл харитаси”даги 7 та йўналиш бўйича 71 та тадбирнинг 52 таси бажарилган ва 90 млрд сўм ўзлаштирилган. Қолган 19 та тадбирни амалга ошириш ишлари давом эттирилмоқда. Шунингдек, 16 та тадбир ижро муддатлари 2023 йил якунига қадар узайтирилган.
• Жумладан, Оролбўйи халқаро инновация маркази томонидан Фанлар академиясининг Қорақалпоғистон бўлими билан ҳамкорликда илмий-тажриба участкаси ва экофизиологик тадқиқотлар лабораторияси фаолияти йўлга қўйилган. Нукус туманида “Ақлли қишлоқ” концепцияси асосида янги замонавий турар жойлар комплексини қуриш учун 19,3 гектар ер майдонини ажратиш ишлари олиб борилмоқда. Қорақалпоғистон Республикаси инновацион агрохизматлар марказини ташкил этиш ишлари якунланган. Гидрометеорология хизмати маркази томонидан атмосфера ҳавосининг ифлосланишини автоматик мониторинг қилишга ихтисослашган 7 та ускунани ўрнатиш бошланган. Сенаторлар амалга оширилган ишлар билан бир қаторда, айрим лойиҳалар ўз вақтида ишга туширилмаганлигини, шунингдек, сақланиб қолаётган бир қатор камчилик ва муаммолар ўз навбатида замонавий инновацион технологияларни ўз вақтида жорий этилмаслигига, самарадорлигининг пасайишига, долзарблигинг йўқолишига олиб келиши мумкинлигини таъкидлади. Муҳокамалар якунида масъулларга қарорда белгиланган қурилиш ва тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш орқали янги иш ўринларини яратишга қаратилган лойиҳалар ижросини таъминлаш, масъул вазирлик ва идоралар томонидан лойиҳалар ва тадбирлар молиялаштирилишини амалга ошириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш каби вазифалар юклатилди.

Обсуждены важные вопросы комплексного развития и обеспечения экологической стабильности региона Приаралья
На пленарном заседании обсуждалось состояние выполнения определенных задач по обеспечению экологической стабильности и широкому внедрению современных инновационных технологий в регионе Приаралья. Отмечалось, что важное значение в развитии региона имеет постановление Президента «О мерах по реализации специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий».
• Этим документом утверждена «Дорожная карта» о широком внедрении в 2021–2024 годах в отраслях экономики региона Приаралья современных ресурсосберегающих и высокоэффективных инновационных технологий, обеспечении экологической стабильности, проведении научных исследований и внедрении в практику научно-инновационных разработок и развитии международного сотрудничества, а также перечень приоритетных инновационных проектов. На 71 мероприятие по 7 направлениям «Дорожной карты» предусмотрены расходы из различных источников на сумму 312 млрд сумов, 22,2 млн долларов США, 6 млн евро. Вместе с тем, в постановлении намечено привлечение средств в размере 1,9 трлн сумов из различных источников для 65 приоритетных инновационных проектов, которые планируется реализовать в 2021–2024 годах, благодаря чему создается 4,5 тыс. рабочих мест. В настоящее время по 7 направлениям «Дорожной карты» выполнено 52 из 71 мероприятия и освоено 90 млрд сумов. Работа по реализации оставшихся 19 мероприятий продолжается. Кроме того, до конца 2023 года продлены сроки исполнения 16 мероприятий.
• В частности, Международным инновационным центром Приаралья совместно с отделением Академии наук в Каракалпакстане налажена деятельность научно-экспериментального участка и лаборатории экофизиологических исследований. В Нукусском районе также начата работа по выделению земельного участка площадью 19,3 га для строительства нового современного жилого комплекса по концепции «Умное село». Завершена работа по созданию инновационного агросервисного центра Республики Каракалпакстан. Центром гидрометеорологической службы начата установка 7 единиц оборудования, специализирующегося на автоматическом мониторинге загрязнения атмосферного воздуха. Сенаторы наряду с проделанной работой отметили, что некоторые проекты не запущены вовремя, а сохраняющийся ряд недостатков и проблем, в свою очередь, может привести к несвоевременному внедрению современных инновационных технологий, снижению их эффективности, потере актуальности. По завершении обсуждений ответственным работникам определены задачи по обеспечению реализации проектов, предусмотренных постановлением, направленных на создание новых рабочих мест за счет локализации производства строительных и текстильных изделий, разработке мер по реализации финансирования проектов и мероприятий ответственными министерствами и ведомствами.