COP28 Iqlim o‘zgarishi sammiti doirasida Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish va chang bo‘ronlarining oldini olish borasidagi ishlar muhokama qilindi.
Dubaydagi “Dubai Expo” majmuasidagi “O‘zbekiston” pavilyonida “Markaziy Osiyodagi chang bo‘ronlari (DSS) manbalarini xaritalash va yumshatish” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi. COP28 Butunjahon iqlim forumi doirasida tashkil etilgan seminarda BMT Bosh kotibi o‘rinbosari Ibrohim Tyau, O‘zbekiston Respublikasi atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri Aziz Abduhakimov, Xalqaro innovatsiyalar markazi direktori kabi yuqori martabali vakillar ishtirok etdi. Orolbo‘yi Baxitjon Xabibullaev. Tadbirda Ibrohim Tyav yaqinda Samarqandda bo‘lib o‘tgan BMTning cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konventsiyasi (CRIC21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi yakunlarini muhokama qildi. Muhokama qilingan masalalarning dolzarbligini ta’kidlab, O‘zbekistonda cho‘llanishga qarshi kurash borasida olib borilayotgan islohotlar samaradorligini ta’kidladi. Vazir Aziz Abduhakimov qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurashish bo‘yicha barcha darajadagi kompleks chora-tadbirlar muhimligini ta’kidladi. U yer bilan munosabatlarni qayta ko‘rib chiqish, ilmiy yondashuvni qo‘llash, akademiklar, mutaxassislar va ekspertlar sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini ta’kidladi. Transchegaraviy qum va chang bo‘roni muammolarini hal qilish uchun mintaqaviy hamkorlik, qulay moliyalashtirish va resurslarni safarbar qilish zarurligi ham ta’kidlandi. Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi direktori B.Habibullaev “Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish va aholi farovonligini oshirish borasida amalga oshirilgan asosiy ishlar” mavzusida ma’ruza qildi va axborot berdi. yig‘ilganlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan ekologik muammoni bartaraf etish maqsadida Orol dengizining qurigan tubida va Orolbo‘yida keng ko‘lamda amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Orol dengizining qurigan tubida himoya oʻrmonzorlari barpo etish, suvni tejovchi texnologiyalarning innovatsion usullarini joriy etish boʻyicha mahalliy va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning yangi landshaft, o‘rmon va tuproq qoplamini shakllantirish orqali ekologik o‘zgarishlarga qarshi turish maqsadida Orolbo‘yi hududini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifi alohida ta’kidlandi. Bundan tashqari, Markazning amalga oshirilayotgan loyihalari, shuningdek, Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi. Taqdimot natijasida mahalliy aholining barqarorligini kuchaytirish va Orolbo‘yining eng zaif qatlamlarini yashil, inklyuziv rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha joriy va uzoq muddatli ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal qilishga qaratilgan tashabbuslar ijobiy baholandi. hozir bo'lganlarning fikr-mulohazalari. Ko‘pchilik ishtirokchilar O‘zbekistonning cho‘llanishga qarshi kurash tajribasini o‘rganishga qiziqish bildirdi.[wds id="175"].

На полях Саммита по изменению климата COP28, были обсуждены работы по развитию региона Приаралья и предотвращению пыльных бурь.
В павильоне «Узбекистан» в комплексе «Dubai Expo» г.Дубай состоялось мероприятие на тему «Картирование и смягчение источников пыльных бурь (ППБ) в Центральной Азии». В семинаре, организованном в рамках Всемирного климатического форума COP28, приняли участие высокопоставленные представители, включая заместителя генерального секретаря ООН Ибрагима Тиау, министра экологии Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова, и директора Международного инновационного центра Приаралья Бахытжана Хабибуллаева. На мероприятии Ибрагим Тиау обсудил результаты 21-й сессии Комитета по обзору реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC21), которая недавно прошла в Самарканде. Он подчеркнул актуальность обсуждаемых вопросов и отметил эффективность реформ в Узбекистане по борьбе с опустыниванием. Министр Азиз Абдухакимов подчеркнул важность комплексных мер на всех уровнях для борьбы с песчаными и пыльными бурями. Он выделил необходимость пересмотра взаимоотношений с землей, использования научного подхода, и объединения усилий академиков, специалистов и экспертов. Также была подчеркнута необходимость регионального сотрудничества, удобного финансирования и мобилизации ресурсов для решения трансграничных проблем с песчаными и пыльными бурями. Директор Международного инновационного центра Приаралья – Б.Хабибуллаев выступил с презентацией на тему «Основные проделанные работы по развитию региона Приаралья и повышение благосостояния населения», где подробно проинформировал присутствующих о проводимых работах, в больших масштабах на высохшем дне Аральского моря и в регионе Приаралья с целью устранения экологической проблемы по инициативе Президента Республики Узбекистан. Была предоставлена информация о проектах, реализуемых совместно с местными и международными организациями по созданию лесных защитных насаждений на осушенном дне Аральского моря и внедрению инновационных методов водосберегательных технологий. Было особо отмечено, предложение Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиеёва об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, чтобы противостоять экологическим изменениям путем формирования нового ландшафта, лесных массивов и почвенного покрова. Кроме того, ознакомил с реализованными проектами Центра, а также основной деятельностью, направлением, целями и задачами Международного инновационного центра Приаралья. По итогам презентации, инициативы по укреплению устойчивости местного населения и поддержке зеленого, инклюзивного развития наиболее уязвимых общин региона Приаралья, направленной на решение текущих и долгосрочных экологических и социально-экономических проблем, вызвали положительные отзывы от присутствующих. Многие участники проявили заинтересованность в изучении опыта Узбекистана в противостоянии опустыниванию.[wds id="175"]