Qoraqalpog‘iston Respublikasida yer unumdorligini tiklash va ilg‘or agrotexnologiyalarni joriy etishga qaratilgan “Qoraqalpog‘istonning degradatsiyaga uchragan hududlarida barqaror qishloq xo‘jaligi tizimlarini rivojlantirish” xalqaro loyihasini amalga oshirish davom etmoqda.
Loyiha doirasida Xalqaro biosho‘r qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi va Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda Abu-Dabi Fund fondi ko‘magida o‘quv dasturi boshlandi.
Xo‘jayli tumanida tuman hokimligi ko‘magida o‘tkazilgan o‘quv seminarida fermerlar, dehqon xo‘jaliklari vakillari, tomorqa yer egalari, yoshlar ishtirok etdi. Tadbirlarda jami 120 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Seminarni ICBA Bosh direktori doktor Tarifa Alzaabi (onlayn) ochib berdi va u iqlim o‘zgarishi va yer degradatsiyasi oqibatlarini bartaraf etish uchun innovatsion texnologiyalarni joriy etish muhimligini ta’kidladi.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi direktori Baxitjon Habibullaev loyihaning muhimligini ta’kidlab, mazkur tashabbusni amalga oshirishda xorijlik hamkorlar bilan yaqin aloqada ekanligi, shuningdek, Orolbo‘yining og‘ir sharoitiga maxsus moslashtirilgan xorijiy o‘simlik navlaridan foydalanishni ta’kidladi.
Tadbirlar davomida ishtirokchilar degradatsiyaga uchragan tuproqlarni tiklashning zamonaviy usullari, suvni tejovchi texnologiyalardan foydalanish va resurslarni samarali boshqarish bo‘yicha ma’lumotlarga ega bo‘lib, ko‘paytirish uchun 12 turdagi sinovdan o‘tgan ekinlar urug‘ini oldi. Asosiy e'tibor qishloq xo'jaligini o'zgaruvchan iqlim sharoitlariga moslashtirishga qaratildi, bu esa uzoq muddatda Qoraqalpog'istondagi ekologik va iqtisodiy vaziyatga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.[wds id="255"].

The Republic of Karakalpakstan continues to implement the international project "Development of Sustainable Agricultural Systems in Degraded Areas of Karakalpakstan", aimed at restoring soil fertility and introducing advanced agricultural technologies.
As part of this project, a training program was launched in partnership with the International Center for Bio-Agriculture in Salinity Conditions ICBA, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, the International Innovation Center of the Aral Sea Region and the Karakalpak Research Institute of Agriculture, with the support of the Abu Dhabi Development Fund.
The training seminar, which was held in the Khodjeyli district with the support of the district Khokimiyat, brought together farmers, representatives of dekhkan farms, owners of household plots and young people. In total, more than 120 participants attended the events.
The seminar was opened by ICBA Director General Dr. Tarifa Alzaabi (online), who noted the importance of introducing innovative technologies to overcome the effects of climate change and land degradation.
Director of the International Innovation Center of the Aral Sea region Bakhytzhan Khabibullaev emphasized the importance of the project, noting the close relationship with foreign partners in the implementation of this initiative, as well as the use of foreign plant varieties specially adapted to the difficult conditions of the Aral Sea region.
During the events, participants were introduced to modern methods of restoring degraded soils, the use of water-saving technologies and efficient resource management, and received seeds of 12 types of tested crops for propagation.
The main focus was on adapting agriculture to changing climatic conditions, which in the long term will have a positive impact on the environmental and economic situation in Karakalpakstan.[wds id="255"]