Qoraqalpog‘iston Respublikasida yer unumdorligini tiklash va ilg‘or agrotexnologiyalarni joriy etishga qaratilgan “Qoraqalpog‘istonning degradatsiyaga uchragan hududlarida barqaror qishloq xo‘jaligi tizimlarini rivojlantirish” xalqaro loyihasini amalga oshirish davom etmoqda.
Loyiha doirasida Xalqaro biosho‘r qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi va Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda Abu-Dabi Fund fondi ko‘magida o‘quv dasturi boshlandi.
Xo‘jayli tumanida tuman hokimligi ko‘magida o‘tkazilgan o‘quv seminarida fermerlar, dehqon xo‘jaliklari vakillari, tomorqa yer egalari, yoshlar ishtirok etdi. Tadbirlarda jami 120 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Seminarni ICBA Bosh direktori doktor Tarifa Alzaabi (onlayn) ochib berdi va u iqlim o‘zgarishi va yer degradatsiyasi oqibatlarini bartaraf etish uchun innovatsion texnologiyalarni joriy etish muhimligini ta’kidladi.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi direktori Baxitjon Habibullaev loyihaning muhimligini ta’kidlab, mazkur tashabbusni amalga oshirishda xorijlik hamkorlar bilan yaqin aloqada ekanligi, shuningdek, Orolbo‘yining og‘ir sharoitiga maxsus moslashtirilgan xorijiy o‘simlik navlaridan foydalanishni ta’kidladi.
Tadbirlar davomida ishtirokchilar degradatsiyaga uchragan tuproqlarni tiklashning zamonaviy usullari, suvni tejovchi texnologiyalardan foydalanish va resurslarni samarali boshqarish bo‘yicha ma’lumotlarga ega bo‘lib, ko‘paytirish uchun 12 turdagi sinovdan o‘tgan ekinlar urug‘ini oldi. Asosiy e'tibor qishloq xo'jaligini o'zgaruvchan iqlim sharoitlariga moslashtirishga qaratildi, bu esa uzoq muddatda Qoraqalpog'istondagi ekologik va iqtisodiy vaziyatga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.[wds id="255"].

В Республике Каракалпакстан продолжается реализация международного проекта "Развитие устойчивых сельскохозяйственных систем на деградированных территориях Каракалпакстана", направленного на восстановление плодородия земель и внедрение передовых агротехнологий.
В рамках данного проекта была запущена обучающая программа в партнерстве с Международным центром биоземледелия в условиях засоления ICBA, Советом Министров Республики Каракалпакстан, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Международным инновационным центром Приаралья и Каракалпакским научно-исследовательским институтом земледелия, при поддержке Фонда развития Абу-Даби.
Учебный семинар, который проведен в Ходжейлинском районе при поддержке районного Хокимията, объединил фермеров, представителей дехканских хозяйств, владельцев приусадебных участков и молодежь. В общей сложности мероприятия посетили более 120 участников.
Открыла семинар генеральный директор ICBA доктор Тарифа Альзааби (онлайн), которая отметила важность внедрения инновационных технологий для преодоления последствий изменения климата и деградации земель.
Директор Международного инновационного центра Приаралья Бахытжан Хабибуллаев подчеркнул значимость проекта, отметив тесную связь с зарубежными партнерами в реализации этой инициативы, а также использования зарубежных сортов растений, специально адаптированных к сложным условиям региона Приаралья.
В ходе мероприятий участники ознакомились с современными методами восстановления деградированных почв, применением водосберегающих технологий и эффективным управлением ресурсами и получили семена 12 видов испытанных культур для размножения.
Основное внимание уделялось адаптации сельского хозяйства к меняющимся климатическим условиям, что в долгосрочной перспективе положительно скажется на экологической и экономической ситуации в Каракалпакстане.[wds id="255"]