Tadbir davomida 26 000 tup saxaul ko‘chatlarini ekish boshlandi. Nestlé ko‘magida Orolning qurigan tubiga 11 000 tup ko‘chat ekildi, Siberian Wellness jamoasi esa Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi bilan hamkorlikda yana 15 000 tup ko‘chat ekishni ta’minladi. Natijada, Orolning qurigan hududidagi yashil maydonlar yana 26 gektarga kengaydi. Hamkorlarning bunday faolligi nafaqat mintaqani tezkor ko‘kalamzorlashtirishga xizmat qilmoqda, balki biznesning tabiatni asrash va Orolbo‘yi kelajagi uchun mas’uliyatli yondashuvini namoyish etmoqda.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazining Siberian Wellness va Nestlé kompaniyalari bilan hamkorligi Orolbo‘yi ekotizimini tiklash bo‘yicha uzoq muddatli strategiyaning muhim qismi bo‘lib bormoqda. Keng ko‘lamli saxaul ekinlari chang bo‘ronlari intensivligini kamaytiradi, qumli tuproqlarni barqarorlashtiradi hamda kelajakdagi yashil maydonlar uchun muhim zamin yaratadi. Bu esa mintaqa mikroiqlimini yaxshilab, aholining hayot sifatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Siberian Wellness va Nestlé kompaniyalarining Orolning qurigan hududida o‘tayotgan ekologik tashabbuslarda muntazam ishtirok etishi yaxshi an’anaga aylanmoqda. Bu kompaniyalar har yili Orolbo‘yi tabiatini tiklash, aholining salomatligini asrash borasida chuqur sadoqatini namoyon etib kelmoqda. Ularning izchil ko‘magi mintaqaning ekologik kelajagi uchun yuqori ijtimoiy mas’uliyat va uzoqni ko‘ra biluvchi yondashuvni tasdiqlaydi.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi Siberian Wellness va Nestlé kompaniyalariga ko‘rsatgan tashabbusi, mintaqa flora va faunasini tiklashga qo‘shgan ulkan hissasi hamda aholi va kelajak avlodlar salomatligi uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar uchun chin dildan minnatdorlik bildiradi![wds id="301"]

At the end of November, large-scale environmental actions were held on the dried bed of the Aral Sea as part of the "My Garden in the Aral Sea" project, implemented by the International Innovation Center of the Aral Sea basin under the National Committee for Ecology, Environmental Protection, and Climate Change of the Republic of Uzbekistan. These initiatives were carried out with the financial and practical support of Siberian Wellness and Nestlé, which continue to make a significant contribution to restoring the region's ecological balance.
During the event, the planting of 26,000 saxaul seedlings was launched. Thanks to Nestlé's support, 11,000 seedlings were planted on the dried bed of the Aral Sea, and the Siberian Wellness team supported the planting of an additional 15,000 seedlings through the International Innovation Center of the Aral Sea Region. Thus, the green space on the dried Aral Seabed has been expanded by another 26 hectares. The partners' active participation not only accelerates the greening of the region but also demonstrates a responsible business approach to environmental conservation and the future of the Aral Sea region.
The collaboration between the Aral Sea International Innovation Center, Siberian Wellness, and Nestlé is becoming an important element of the long-term strategy for restoring the unique ecosystem of the Aral Sea region. Large-scale saxaul plantings reduce the intensity of dust storms, help stabilize sandy soils, and form the basis for future green spaces, improving the microclimate and quality of life for the region's residents.
It is important to note that Siberian Wellness and Nestlé's participation in environmental initiatives on the dried Aral Seabed is becoming a good tradition. Year after year, these companies demonstrate a sincere commitment to restoring the natural environment of the Aral Sea region and caring for the health of the local population. Their consistent support confirms their deep social responsibility and long-term vision for the environmental future of the region.
The International Innovation Center for the Aral Sea basin expresses its sincere gratitude and deep appreciation to Siberian Wellness and Nestlé for their initiative and significant contribution to restoring flora and fauna and creating favorable conditions for the health of people and future generations in the Aral Sea region![wds id="301"]