Инновацион марказининг қиймати 969,42 млн.сўмлик “Орол денгизи қуриган туби шароитида чўл озуқабоп ўсимлик навларини синаш ва истиқболли тур навларнинг бирламчи уруғчилигини ташкил қилиш” амалий лойиҳаси 63-тур танловида ғолиб бўлиб, Инновацион ривожланиш агентлиги томонидан молиялаштирилди ва Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти (ҚЧЭИТИ) билан ҳамкорликда 2022 йилдан бошлаб амалга оширилиб келинмоқда.
- Асосий мақсади – Орол денгизи қуриган туби шароитида чўл озуқабоп ўсимлик навларини синаш ва истиқболли тур навларнинг бирламчи уруғчилигини ташкил қилишдан иборат.
Лойиҳа 63-тур танловида ғолиб бўлиб, Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан молиялаштирилди ва Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти (ҚЧЭИТИ) билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда.
- Эришилган натижалар
- Чўл озуқабоп ўсимликлар уруғлари экишга яроқлиги аниқланди
- уруғларнинг сифат кўрсатгичлари дала шароитида аниқланди
- экилган галофит ўсимликларни фенологик кузатувлар олиб борилди
- Қора саксаулнинг “Нортуя”, чўғоннинг “Жайхун”, черкезнинг “Барака”, навларидан 300кг, олабутанинг “Ягона” навидан 100 кг ўсимликлар уруғлари Орол денгизи қуригантубига экилди

The practical project “Testing varieties of desert forage plants on the drained bottom of the Aral Sea and organizing primary seed production of promising species and varieties” of IICAS worth 969.42 million sums won the 63rd round of the competition and received funding from the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan and implementation has begun jointly with ” Scientific Research Institute of Karakul Breeding and Desert Ecology.
- The main goal is to test desert nutritious plant varieties in the conditions of the dry bottom of the Aral Sea and organize the primary sowing of promising species.
The project won the 63rd competition, was funded by the Ministry of Innovative Development and is being implemented jointly with the Uzbek Research Institute of Karakul Breeding and Desert Ecology.
- Reached results:
- It has been established that the seeds of desert nutrient plants are suitable for planting.
- Qualitative indicators of seeds were determined in the field
- Phenological observations of planted halophytic plants were carried out.
- On the drained bottom of the Aral Sea, 300 kg of black saxaul “Nortuya”, “Dzhaihun” flint, Circassian varieties “Barak”, 100 kg of the variety “Yagona” were planted.