Integratsiyalashgan agroakvakultura tizimlari bo’yicha trening.
Orolbo‘yi mintaqasi xalqaro innovatsion markazi (IICAS) ICBA Agriculture, Abu Dabi Rivojlanish jamg‘armasi (ADFD) va IICAS bilan hamkorlikda O‘zbekistonda integratsiyalashgan qishloq va akvakultura tizimlari (IAAS) va spirulina yetishtirish texnologiyalari bo‘yicha ikki kunlik o‘quv kursini muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Ushbu tadbirkorlik tadbiri akademik, ilmiy va texnik muassasalardan 45 nafar ishtirokchini birlashtirdi. O‘quv dasturi qishloq xo‘jaligi mutaxassislarining kasbiy salohiyatini oshirish, suv va yer resurslaridan oqilona foydalanish, innovatsion biotexnologiyalarni rivojlantirishga qaratilgan.
Kurs davomida ishtirokchilar qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishi va suv xo‘jaligini rivojlantirishning zamonaviy yondashuvlari, yopiq ekotizimlar tamoyillari, biomassa va oqsilning istiqbolli manbai sifatida spirulinani yetishtirishning amaliy jihatlari bilan tanishdilar. Bu texnologiyalarni Orolbo‘yining iqlim va ekologik sharoitiga moslashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Treningda nazariy modullar, texnik taqdimotlar va ishtirokchilar tomonidan olingan bilimlarni mustahkamlash va boshqa loyihalar va tajriba tashabbuslarida potentsial qo‘llanilishini muhokama qilish uchun o‘tkaziladigan amaliy mashg‘ulotlar birlashtiriladi. Ushbu trening barqaror qishloq xo’jaligi ishlab chiqarish tizimlari va akvakulturada institutsional va inson resurslari salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Olingan bilim va amaliy ko‘nikmalar Orolbo‘yida resurslarni tejaydigan yechimlarni amalga oshirish, oziq-ovqat xavfsizligi va barqarorligini ta’minlashga xizmat qiladi.