2025-yil 20-yanvar kuni Qozog‘istonning Qizilo‘rda shahrida USAID’ning «Qurigan Orol dengizi tubining ekotizimini tiklash II» (ERAS-II) loyihasi doirasida muvaffaqiyatli trening bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda 50 dan ortiq mahalliy fermerlar, ilmiy xodimlar va tomorqachilik bilan shug‘ullanuvchi ayollarning innovatsion agrobiyoechimlarni mustaqil qo‘llash bo‘yicha salohiyatini oshirish maqsad qilingan edi. Treningning asosiy maqsadi ishtirokchilarning tabiiy resurslardan barqaror foydalanish usullari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish edi. Ayniqsa, sho‘rlangan va degradatsiyaga uchragan yer sharoitlariga moslashuvchan yechimlarni joriy qilishga e’tibor qaratildi, bu esa Priaral hududida ekologik muvozanatni tiklash va agroiqtisodiy ahvolni yaxshilashga yordam beradi. Treningda quyidagi mavzular ko‘tarildi:
- Suv samaradorligini oshirish texnologiyalari, qurg‘oqchil iqlim sharoitida suv resurslaridan oqilona foydalanishni ta’minlaydi.
- Organik o‘g‘itlar va barqaror qishloq xo‘jaligi usullari, tuproq va ekotizim salomatligini saqlashga ko‘maklashadi.
- Qurg‘oqchil va sho‘rlangan yerlarda intensiv bog‘dorchilik, murakkab hududlarda hosildorlikni oshirish va qishloq xo‘jaligini barqaror qilishga xizmat qiladi.
Orolbóyi xalqaro innovatsion markazi ekspertlari o‘z faoliyatlari davomida erishgan natijalari haqida ma’ruzalar qilishdi. Ular o‘z chiqishlarida Orolbóyi sharoitida samaradorligini isbotlagan innovatsion yondashuvlar va muvaffaqiyatli amaliyotlarni batafsil yoritib berdilar. Tadbir hududning ekologik barqarorligini tiklash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Shuningdek, mahalliy hamjamiyatning ekologik va iqtisodiy muammolarni hal qilish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga xizmat qildi.

Тренинг по инновационным агробиорешениям: шаг к восстановлению экосистемы Приаралья
20 января 2025 года в городе Кызылорда, Казахстан, успешно прошел тренинг в рамках проекта USAID «Восстановление экосистемы на осушенном дне Аральского моря II» (ERAS-II). Мероприятие было направлено на повышение потенциала более 50ти местных фермеров, научных сотрудников и женщин, занимающихся приусадебным хозяйством, для самостоятельного применения инновационных агробиорешений. Основная цель тренинга заключалась в развитии знаний и навыков участников в области устойчивых методов управления природными ресурсами. Особое внимание было уделено адаптации решений к сложным условиям засоленных и деградированных земель, что способствует восстановлению экологического баланса в Приаралье и улучшению агроэкономической ситуации в регионе.
Темами тренинга стали:
• Технологии водоэффективного орошения, позволяющие эффективно использовать водные ресурсы в условиях засушливого климата.
• Органические удобрения и устойчивые методы ведения сельского хозяйства, способствующие сохранению здоровья почвы и экосистем.
• Интенсивное садоводство для засушливых и солёных земель, что помогает повышать урожайность и устойчивость сельского хозяйства на сложных территориях.
Эксперты Международного инновационного центра Приаралья представили доклады о достигнутых результатах своей работы. В своих выступлениях они подробно рассказали об инновационных подходах и успешных практиках, которые уже доказали свою эффективность в сложных условиях Приаралья.
Мероприятие стало важным шагом на пути к восстановлению экологической устойчивости региона и укреплению знаний и навыков местного сообщества для решения экологических и экономических вызовов.