“Abu Dabi rivojlanish jamg‘armasi” (BAA) tomonidan moliyalashtirilayotgan “Qoraqalpog‘istonning tanazzulga uchragan hududlarida barqaror qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish tizimlarini rivojlantirish” buyicha 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan loyihasini Sho‘rlanish sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazi ICBA, (BAA), O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Orolbo‘yi xalqaro innovasiya markazi va boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Ushbu loyihaning maqsadi – Orol dengizi ekologik inqirozining oqibatlarini yumshatish va iqlim o‘zgarishiga moslashish maqsadida Qoraqalpog‘istonning qiyin hududlari uchun barqaror, iqlimga chidamli ishlab chiqarish tizimlarini rivojlantirish va joriy etishdan iborat.
Shu o‘rinda alohida ta’kidlab o‘tish joizdirki, ushbu Qoraqalpog‘istonning tanazzulga uchragan hududlarida barqaror qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish tizimlarini rivojlantirish loyihasi yaqinda xalqaro Energy Globe Award 2024 nufuzli mukofotining milliy g‘olibi deb topildi.
Bu muvaffaqiyat O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Orolbo‘yi xalqaro innovasiya markazi  va Qoraqalpog‘iston dehqonchilik ilmiy-tadqiqot instituti  kabi bir qator asosiy tashkilotlarning samarali hamkorligi tufayli amalga oshdi. Ayniqsa, Sho‘rlanish sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazi (ICBA)ning yetakchiligi, texnik ekspertizasi va o‘z ishiga sadoqati alohida e’tirofga loyiq. Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi (ADFD) ko‘magida amalga oshirilayotgan bu loyiha xalqaro samarali hamkorlikning yorqin namunasidir.
Bu yutuq yer tanazzuli muammolarini va barqaror rivojlanishni hal qilishda qo‘shma yondashuv muhimligini va loyihaning nafaqat hudud, balki xalqaro miqyosdagi ahamiyatini tasdiqlaydi. Biz ishonch bildiramizki, ushbu loyiha jahon miqyosida namuna bo‘lib, boshqa mamlakatlarni shunga o‘xshash tashabbuslarni amalga oshirishga ilhomlantiradi.
Hozirgi kunda Orolbo‘yi xalqaro innovasiya markazining  Mo‘ynoq va Nukus tumanlarida jami 2 gektar maydonda o‘t-emlik galofit o‘simliklarning tajriba-sinov maydonlari tashkil qilindi. Bu maydonlarda turli o‘simlik navlarini o‘rganish va moslashtirish jarayonlari amalga oshirilmoqda. Jumladan:
• Donli jo‘xorining 23 navi;
• Afrika tarig‘i — 6 namuna, jumladan Foxtail Millet va Pearl Millet IP 8418;
• Bufallo grass
• Oq hamda qizil amarant;
• Loviya Cowpea (IP 9643) namunasi;
• Moshning 4 navi;
• Kungaboqarning 3 navi;
• Makkajo‘xori ekinlari.
Bularning barchasi Orolbo‘yi hududining ekologik xususiyatlariga moslashtirilgan holda ekilib, o‘rganilmoqda. Loyiha natijalari mintaqa qishloq xo‘jaligida barqaror va iqlimga chidamli tizimlarni yaratishga yordam beradi.
Eng asosiysi, bu ekinlar iqlim o‘zgarishiga chidamli bo‘lib, hududdagi oziq-ovqat xavfsizligi  muammosini hal qilishda muhim o‘rin tutadi.
Tajriba natijalari shuni ko‘rsatadiki, ushbu o‘simliklar hududning sho‘rlangan, sug‘orish suvi kam miqdorda bo‘lgan yerlariga moslashgan holda yetarli hosil beradi. Bu, o‘z navbatida, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligida yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Loyihaning yana bir muhim yo‘nalishi dehqon-fermerlar va tomorqa yer egalari o‘rtasidagi targ‘ibot ishlaridir. Ushbu maqsadlarda Mo‘ynoq, Qung‘irot, Chimboy va Nukus tumanlarining har birida alohida, dehqon-fermerlar va tomorqa yer egalari ishtirokida qator seminarlar tashkil qilindi. Seminarlarda sinovdan o‘tgan 7 turdagi ekinlarni ekish texnologiyalari, ularning xususiyatlari va hosildorlik ko‘rsatkichlari haqida keng ma’lumot berilib, ularning bilim va ko‘nikmalari oshishiga erishildi.
Bundan tashqari, 500 nafardan ortiq fermerlarga sinovdan o‘tgan ekinlarni ko‘paytirish maqsadida 5248 kg urug‘ tarqatildi. Bu tashabbus nafaqat mahalliy xo‘jaliklarni rivojlantirish, balki hududning ekologik inqirozini yumshatishda ham muhim o‘rin tutadi. Qolaversa, ushbu urinishlar mintaqa qishloq xo‘jaligi salohiyatini oshirish va aholi turmush darajasini yaxshilashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Orol dengizi ekologik inqirozi nafaqat mintaqaviy, balki global miqyosdagi muammo sifatida e’tirof etilgan. Ushbu loyiha, barqaror qishloq xo‘jaligi tizimlarini yaratish orqali, tanazzulga uchragan hududlarni qayta tiklashda muhim rol o‘ynaydi. Iqlimga chidamli ekinlarni tatbiq qilish va fermerlar malakasini oshirish orqali mintaqa aholisi hayot sifati yaxshilanadi.
Loyiha doirasida olib borilayotgan ishlar Qoraqalpog‘istonning kelajakda barqaror va ekologik jihatdan xavfsiz hududga aylanishiga ishonch bag‘ishlaydi. Loyihaning natijalariga ko‘ra, hududda yaratilgan tajribalar boshqa mintaqa va davlatlarga ham tatbiq etilishi mumkin.

Шаг к устойчивому будущему: В Каракалпакстане развиваются климатоустойчивые производственные системы
Проект «Развитие устойчивых сельскохозяйственных производственных систем в деградированных регионах Каракалпакстана» реализуется в период с 2023 по 2025 годы при финансовой поддержке «Фонда развития Абу-Даби» (ОАЭ). Проект реализуется Международным центром биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ) в сотрудничестве с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Международным инновационным центром Приаралья и другими заинтересованными организациями.
Цель проекта – смягчение последствий экологического кризиса Аральского моря и развитие устойчивых, климатоустойчивых производственных систем в сложных условиях Республики Каракалпакстана для адаптации к изменениям климата.
Следует отметить, что данный проект недавно стал национальным победителем престижной международной премии Energy Globe Award 2024. Этот успех стал возможен благодаря эффективному сотрудничеству ключевых организаций, таких как Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Международный инновационный центр Приаралья и Каракалпакский научно-исследовательский институт земледелия. Особое признание заслуживает лидерство и техническая экспертиза специалистов ICBA, а также поддержка Фонда развития Абу-Даби. Этот проект служит ярким примером успешного международного сотрудничества. Достижение подчеркивает важность совместного подхода к решению проблем деградации земель и устойчивого развития, а также международное значение проекта. Мы уверены, что его результаты вдохновят другие страны на реализацию аналогичных инициатив.
На сегодняшний день, Международным инновационным центром Приаралья на экспериментальных участках общей площадью 2 гектара в Муйнакском и Нукусском районах созданы испытательные поля для выращивания кормовых галофитов. На них проводится изучение и адаптация различных культур, включая:
• 23 сорта зернового сорго;
• 6 образцов африканского проса, включая Foxtail Millet и Pearl Millet IP 8418;
• буйволовую траву (Buffalo grass);
• белую и красную амарант;
• образцы бобов Cowpea (IP 9643);
• 4 сорта маша;
• 3 сорта подсолнечника;
• кукурузу.
Все культуры адаптированы к экологическим условиям Приаралья, включая засоленность почв и ограниченные запасы воды. Результаты экспериментов показывают, что данные растения дают хорошие урожаи в сложных условиях региона, открывая новые возможности для сельского хозяйства Каракалпакстана.
Одним из ключевых направлений проекта является обучение фермеров и владельцев приусадебных участков. В Муйнакском, Кунградском, Чимбайском и Нукусском района хпроведены семинары, где обсуждались технологии посадки и характеристики семи испытанных культур, тем самым участники смогли повысить свои знания и навыки в данной сфере. Кроме того, более 500 фермерам было передано 5248 кг семян для дальнейшего размножения испытанных культур. Эта инициатива способствует как развитию местных хозяйств, так и смягчению экологического кризиса в регионе. Экологический кризис Аральского моря признан проблемой не только регионального, но и глобального масштаба.
Проект, направленный на создание устойчивых сельскохозяйственных систем, играет важную роль в восстановлении деградированных территорий. Применение климатоустойчивых культур и повышение квалификации фермеров улучшат качество жизни населения региона. Деятельность в рамках проекта вселяет уверенность в том, что Каракалпакстан станет устойчивым и экологически безопасным регионом. Приобретенные в рамках проекта наработки могут быть использованы в других регионах и странах.