Hamkor davlatlar bilan global muammolarni hal qilish – xalqaro qo’shma tadqiqot loyihalari taraqqiyoti va istiqbollari.
7-12 iyul kunlari 1000 dan ortiq yetakchi olimlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida global iqlim o‘zgarishi va suv resurslarini boshqarish bo‘yicha OSC 2024 ilmiy simpoziumi bo‘lib o‘tdi. Simpoziumda Yaponiya Fan va Texnologiya Agentligi (JST) va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) homiyligida amalga oshirilayotgan SATREPS dasturi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan xalqaro hamkorlikdagi tadqiqot loyihalariga e’tibor qaratildi. Yaponiyaning Sapporo shahrida boʻlib oʻtgan ushbu Global ilmiy konferensiya doirasida Orolboʻyi xalqaro innovatsiyalar markazi direktori B.Habibullaev va professor TANAKA Kenji “Iqlimga chidamli innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va ularning samaradorligini monitoring qilish va nazorat qilish” mavzusida maʼruza qildilar. Orolbo‘yida suvdan foydalanish va sho‘rlanishning qishloq xo‘jalik ekinlari hosildorligiga va aholi turmush tarziga ta’siri”. O‘zbekistonda mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokamasiga alohida e’tibor qaratilib, konferensiya ishtirokchilarina O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumati tomonidan ekologiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, salbiy ta’sirlarni bartaraf etish borasidagi ishlar bilan tanishtirildi. Iqlim o’zgarishi va suv tanqisligi kabi global muammolarni hal qilishga qaratilgan SATREPS dasturi Yaponiya va rivojlanayotgan mamlakatlar o’rtasidagi xalqaro ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga yordam beradi. Ushbu hamkorlik samarali strategiyalar va yechimlarni ishlab chiqish uchun ilg’or tajribalar, texnologiyalar va ilmiy ma’lumotlar almashish imkonini beradi. «SATREPS dasturi ilmiy hamjamiyatni bog’lashda va hamkorlikdagi tadqiqot va innovatsiyalar orqali global muammolarni hal qilishda muhim rol o’ynaydi», dedi JST vakili. “JICA bilan birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz nafaqat Yaponiya, balki butun dunyo bo‘ylab rivojlanayotgan mamlakatlarga ham foyda keltiradigan barqaror yechimlarni yaratishga qaratilgan”. OSC 2024da ishtirok etish olimlar, siyosatchilar va jamoatchilik vakillariga barqaror kelajakka erishish uchun dolzarb muammolarni muhokama qilish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash imkonini beradi.

Solving global problems with partner countries – progress and prospects for international joint research projects.
The OSC 2024 Scientific Symposium on global climate change and water resource management was held from July 7 to 12 with the participation of more than 1,000 leading scientists and representatives of international organizations. The symposium focused on international collaborative research projects supported by the SATREPS program, which is implemented under the auspices of the Japan Science and Technology Agency (JST) and the Japan International Cooperation Agency (JICA).
As part of this Global Scientific Conference in Sapporo, Japan, Director of the International Innovation Center of the Aral Sea region B. Khabibullaev and Professor TANAKA Kenji spoke on the topic: “Development of innovative climate-resistant technologies for monitoring and controlling the efficiency of water use and the impact of salinity on the productivity of agricultural crops and livelihoods in the region Aral region.” Particular attention was paid to discussing the measures taken in Uzbekistan to improve the environmental situation in the region, and the conference participants were familiarized with the reforms carried out by the President and the Government of the Republic of Uzbekistan in the field of ecology, overcoming the consequences of the drying up of the Aral Sea, improving socio-economic indicators in the Aral Sea region and creating green cover on the dried seabed. Aimed at addressing global challenges such as climate change and water scarcity, the SATREPS program promotes international research partnerships between Japan and developing countries. This collaboration allows for the exchange of best practices, technologies and scientific data to develop effective strategies and solutions.
“The SATREPS program plays a key role in connecting the scientific community and addressing global challenges through collaborative research and innovation,” said a JST spokesperson. “Our joint efforts with JICA are aimed at creating sustainable solutions that will benefit not only Japan, but also developing countries around the world.” Participation in OSC 2024 will allow scientists, policymakers and members of the public to discuss current issues and strengthen international cooperation to achieve a sustainable future.