Iqlim o’zgarishi va moslashuv masalalariga bag’ishlangan konferensiya toshkentda bo’lib o’tmoqda.
6-7 may kunlari Toshkentda iqlim o‘zgarishi va moslashuv masalalariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiya BMTTD tomonidan O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Orolbo’yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo’mitasi, O’zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligining Gidrometeorologiya xizmati agentligi (O’zgidromet) va O’zbekiston ekologik harakati bilan birgalikda Yashil iqlim jamg’armasi (YaIJ) moliyaviy ko’magida tashkil etildi.
Konferensiyadan koʻzlangan maqsad iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha faoliyatning ustuvor yoʻnalishlarini belgilash va moslashish mexanizmlarini ishlab chiqish boʻyicha yondashuvlar va imkoniyatlarni taqdim etish, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlarining Milliy moslashuv rejalarini tayyorlashda olingan saboqlar haqida xabardorligini oshirishdan iborat.
Tadbirda Ozarbayjon, Qirg‘iziston Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston, davlat va nodavlat tashkilotlari, ilmiy hamjamiyat, xalqaro rivojlanish agentliklari va iqlim o‘zgarishiga moslashish sohasida faoliyat yurituvchi moliya institutlari vakillari ishtirok etdi. Anjumanda ta’kidlanganidek, iqlim o‘zgarmoqda va uning o‘zgarishi oqibatlari allaqachon sezilmoqda: ob-havo tobora beqaror bo‘lib bormoqda, havo harorati ko‘tarilmoqda, suv havzalarining gidrologik rejimi o‘zgarib bormoqda, ob-havo bilan bog’liq noqulay hodisalar – qurg‘oqchilik, sellar, issiq va sovuq havo to’lqinlari, kuchli shamollar, kuchli yog’ingarchilik va chang bo’ronlari tobora ko‘proq kuzatilmoqda. Bugungi kunda moslashish uchun yetarli ijtimoiy, texnologik va moliyaviy resurslarga  ega bo’lmagan ko’plab rivojlanayotgan mamlakatlar iqlim o’zgarishi ta’siridan aziyat chekmoqda. Millionlab odamlar hozirning o’zida suv va oziq-ovqat taqchilligi va aholi salomatligiga tahdid soluvchi iqlim bilan bog’liq xatarlar ortib borayotganini his etmoqda.
Shubhasiz, haqiqat shundan iboratki, Markaziy Osiyo mamlakatlari iqlim o’zgarishi kuchli ta’sir ko’rsatayotgan va bunday o’zgarishlar oldida zaif bo’lgan mintaqadir. Bu yerda havo harorati sayyoradagi o’rtacha ko’rsatkichdan 1,7 baravar tezroq o’sib bormoqda, bu esa so’nggi 50 yil ichida muzliklar maydonining hajmi deyarli 32 foizga qisqarishiga olib keldi. Bu daryolar oqimlarining pasayishiga olib kelish barobarida, mintaqaning oziq-ovqat va energiya sohalaridagi xavfsizligi uchun xavf tug’diradi. Mintaqada hozirning o’zida tobora ortib borayotgan suv resurslari taqchilligi (Markaziy Osiyoda aholi jon boshiga suv bilan ta’minlanish darajasi ikki baravar kamaygan (3500 m3 dan 1630 m3 gacha), issiqlik to’lqinlari davomiyligining oshishi, yog’ingarchilik rejimi va jadalliginig o’zgarishi kuzatilmoqda.  Bularning barchasi unumdor yerlar sifatining yomonlashuviga, shuningdek, choʻllanish jarayonlarining davom etishi, avvallari bu hodisalarga duchor boʻlmagan hududlarda chang va qum boʻronlarining tez-tez sodir bo’lishiga olib keladi.
Ta’kidlanganidek, shu nuqtai nazardan, «yashil iqtisodiyot» ga o’tish va iqlim o’zgarishiga qarshi kurashish, uning salbiy oqibatlarini yumshatish, atmosfera havosini muhofaza qilish, yashil maydonlarni kengaytirish O’zbekistonda izchil va bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan davlat va jamoat qurilishi sohasidagi islohotlar doirasida ustuvor vazifaga aylandi. Barqaror rivojlanishga qaratilgan «O’zbekiston 2030» strategiyasida ekologiya va atrof-muhit, hududlarni muhofaza qilish va ko’kalamzorlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
“Iqlim o‘zgarishi Markaziy Osiyo davlatlaridan iqlim o‘zgarishi ta’sirining oldini olish va oqibatlarini yumshatish, iqlim o’zgarishiga moslashish bo‘yicha uzoq muddatli strategiyalar, konsepsiyalar, dasturlar va harakatlar rejalarini ishlab chiqishni talab qiladi. Resurslarni tejash va moslashish bo’yicha qo’shimcha chora-tadbirlar bo’lmagan taqdirda, mamlakatlar qishloq xo’jaligi sohasidagi ishlab chiqarishining beqarorligiga va mintaqa mamlakatlarining oziq-ovqat xavfsizligiga tahdid soladigan bir qator muammolarga duch kelishi mumkin”,
– ta’kidlab o’tdi BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili v.b. janob Anas Qarman o‘z nutqida.
Shuningdek, iqlim o’zgarishi bilan bog’liq potentsial xavflarni kamaytirish maqsadida harakatlarni rejalashtirish va amalga oshirish zarurligi qayd etildi. Ushbu rejalashtirish va kutilayotgan harakatlar natijalari mahalliy, mintaqaviy va milliy moslashuv rejalarida aks ettirilishi kerak.
Shuningdek, Yashil iqlim jamg’armasi mamlakatlarning Milliy moslashuv rejalarini ishlab chiqish bo’yicha Parij kelishuvi oldidagi majburiyatlarini bajarishlari uchun moliyaviy yordam ko’rsatayotgani qayd etib o’tildi. Konferensiya davomida Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi loyihalar natijalari taqdim etilib, iqtisodiyotning iqlim o‘zgarishi jarayonlari oldida eng zaif bo’gan tarmoqlari uchun moslashuv rejalarini ishlab chiqish bo’yicha yondashuvlar muhokama qilindi.
Konferensiya dasturiga muvofiq, iqlim o’zgarishiga moslashish masalalari suv resurslari, qishloq xo’jaligi, sog’liqni saqlash, qurilish sektori va tabiiy ofatlar xavfini kamaytirishga bag’ishlangan tematik sessiyalarda muhokama qilindi.
Shuningdek, konferensiya doirasida moslashuv chora-tadbirlarini moliyalashtirish masalalari ham muhokama qilindi. Tematik sessiya davomida xususiy sektorni jalb qilish imkoniyatlari va moslashuv tadbirlarini moliyalashtirishning innovatsion mexanizmlari ko‘rib chiqildi.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha Milliy moslashish rejasini ishlab chiqish va aholining iqlim o‘zgarishiga moslashish chora-tadbirlari to‘g‘risida xabardorligini oshirish bo‘yicha tavsiyalar qabul qilindi.
Konferensiya Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi (BMTTD), Yashil iqlim jamg’armasi (YaIJ) va Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligi huzuridagi Gidrometeorologiya xizmati agentligi (O’zgidromet)ning O’zbekistonda moslashish choralari va harakatlarini o’rta va uzoq muddatli rejalashtirishga qaratilgan «Iqlim o’zgarishiga eng zaif bo’lgan iqtisodiyot tarmoqlari va mintaqalarga mo’ljallangan milliy moslashuv rejasi (MMR)” qo’shma loyihasi doirasida tashkil etilgan.
Qo’shimcha ma’lumot:
Markaziy Osiyo davlatlari hukumatlari iqlim oʻzgarishining iqtisodiyot va aholi turmush tarziga taʼsirini kamaytirish, iqlim oʻzgarishiga moslashish masalalariga alohida eʼtibor qaratmoqda. Parij kelishuvi mamlakatlar tomonidan so’zsiz ratifikatsiya qilindi va shu bilan issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish, shuningdek, rivojlanish strategiyasiga moslashish siyosatini joriy etish bo’yicha muayyan majburiyatlar qabul qilindi. Parij kelishuvida global haroratning oshishini yumshatish va moslashish mexanizmlarini amalga oshirish orqali cheklash zarurligini va kelishuvga qo’shilgan barcha Tomonlar ushbu sa’y-harakatlarda ishtirok etishi zarurligi urg’ulab o’tilgan. Shu bilan birga, moslashuv milliy darajada rejalashtirish va amalga oshirish predmeti sifatida ham, xalqaro miqyosda taraqqiyotga ko’maklashish, hisobot berish va baholash predmeti sifatida ham ko’riladi.
Iqlim o’zgarishi bo’yicha Parij kelishuvini ratifikatsiya qilish (Parij, 2015 yil 12-dekabr) xalqaro talablar asosida faoliyat yuritish imkoniyatini beradi. Parij kelishuvi doirasida O‘zbekiston 2030-yilga borib 2010-yilga nisbatan yalpi ichki mahsulot birligiga to‘g‘ri keladigan issiqxona gazlari chiqindilarini 35 foizga kamaytirish majburiyatini oldi. Yangilangan majburiyatlar milliy barqaror rivojlanish, shuningdek, mavjud milliy sharoitga qarab ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanish maqsadlarini o’z ichiga oladi. Prezidentimiz tashabbusi bilan boshlangan «Yashil makon» umummilliy loyihasi jamoatchilik tomonidan keng qo’llab-quvvatlanmoqda, mamlakatda har yil 200 million ko’chat ekilmoqda.
Parij kelishuvining 7-moddasida Tomonlar iqlim oʻzgarishining turli tizimlarga taʼsirini va ularning zaif tomonlarini baholashni hamda milliy moslashish rejalariga ega boʻlishini talab qiladi. Bundan tashqari, Kelishuv mamlakatlar tomonidan ko’rilgan moslashish choralari, ularning amalga oshirilishi va samaradorligi to’g’risida xalqaro darajada to’liq hisobot berishni nazarda tutadi.

On 6-7 May 2024 Conference on Climate Change and Adaptation took place in Tashkent.
The conference was organized by UNDP jointly with the Committee on the Development of the Aral Sea Region and Ecology of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Hydrometeorological Service Agency (Uzhydromet) of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan, and the Ecological Movement of Uzbekistan with financial support from the Green Climate Fund (GCF).
The objective of the conference is to present approaches and opportunities to prioritize adaptation actions and develop mechanisms for climate change adaptation, as well as to raise awareness among countries of the Central Asian region on lessons learned in the preparation of National Adaptation Plans.
The event was attended by representatives of Azerbaijan, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan, governmental and non-governmental organizations, the scientific community, international development agencies and financial institutions working in the field of climate change adaptation. As noted, the climate is changing and its impact is already being felt: the weather is becoming more erratic, air temperatures are rising, hydrological regimes are changing, and adverse weather phenomena such as droughts, mudslides, heat and cold waves, strong winds, intense precipitation and dust storms are becoming more frequent. The climate change is now affecting many developing countries that lack the social, technological and financial resources to adapt. Millions of people are already facing water and food shortages, as well as increasing climate risks that threaten public health.
It is an undeniable fact that Central Asian countries are the most exposed and vulnerable to climate change. The air temperature here is rising 1.7 times faster than the average on the planet, which leads to a reduction in the area of glaciers, the volume of which has decreased by almost 32% over the past 50 years. This entails a decrease in river flows and poses risks to the region’s food and energy security. The region is already experiencing increasing water scarcity (water availability per capita in Central Asia has halved from 3,500 m3 to 1,630 m3), increasing duration of heat waves, changes in precipitation patterns and intensity, and as a result, deterioration in the quality of fertile land, as well as rapid desertification processes, which irreversibly lead to an increase in the frequency of dust and sandstorms in areas not previously exposed to these phenomena.
As noted, in this context, the transition to a ‘green economy’ and the fight against climate change, mitigation of its impact, protection of atmospheric air, and expansion of green spaces have become a priority within the framework of reforms in the sphere of state and social construction, which have been consistently and step by step implemented in Uzbekistan.
“Climate change requires Central Asian countries to develop long-term strategies, concepts, programmes and action plans for climate change mitigation and adaptation. In the absence of additional resource conservation and adaptation measures, countries may face a number of challenges leading to unsustainable agricultural production and threatening the food security of countries in the region,”
noted in his speech Anas Fayyad Qarman, UNDP Resident Representative a.i. in Uzbekistan.
It was also noted that there is a need to plan and implement actions to mitigate potential climate change threats. All of this – the planning and expected outcomes of actions – should be reflected in local, regional and national adaptation plans.
It was also noted, that the Green Climate Fund (GCF) provides financial support to fulfill countries’ commitments to the Paris Agreement to develop National Adaptation Plans. The conference presented the results of project activities in Central Asian countries and discussed approaches to developing adaptation plans for the economic sectors most vulnerable to climate change.
Following the Conference Agenda, the climate change adaptation was discussed by relevant sessions – water, agriculture, health, construction sectors and disaster risk reduction.
Adaptation finance was also discussed on the sidelines of the conference. The thematic session explored opportunities for engaging the private sector and innovative adaptation financing mechanisms.
The conference resulted in the adoption of recommendations for the development of a National Adaptation Plan and raising awareness of climate change adaptation measures among the general public.
The conference was organized under the United Nations Development Programme (UNDP), Green Climate Fund (GCF) and Hydrometeorological Service Agency (Uzhydromet) of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan Project “Sector driven National Adaptation Plan (NAP) to advance medium- and long-term adaptation planning in Uzbekistan”.
Additional information:
The governments of Central Asian countries pay special attention to mitigating the climate change impact on the economy and livelihoods, as well as to climate change adaptation. The countries have unconditionally ratified the Paris Agreement, thereby making certain commitments to reduce specific greenhouse gas emissions and integrate adaptation policies into development strategies. The Paris Agreement makes clear the need to limit global temperature rise through mitigation and implement adaptation mechanisms, and the need for all Parties to participate in these efforts. Adaptation is seen both as a matter of planning and implementation at the national level, and as a matter of promotion, reporting and assessment of progress at the international level.
Ratification of the Paris Agreement on Climate Change (Paris, December 12, 2015) enables activities to be based on international requirements. Under the Paris Agreement, Uzbekistan pledged to reduce GHG emissions per unit of GDP by 35% from 2010 to 2030. The renewed commitments include national sustainable development goals as well as social and economic development goals, depending on current national circumstances. The nationwide project ‘Yashil Makon’, launched on the initiative of the President of our country, enjoys wide public support and under which 200 million saplings are planted in the country annually.
Article 7 of the Paris Agreement explicitly requires Parties to assess the climate change impact on different systems and their vulnerability, and have national adaptation plans. Moreover, the Agreement provides for full reporting by countries at the international level on adaptation measures taken, their implementation and effectiveness.