Оролбўйи минтақасининг инвестицион имкониятлари ва икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари ўртасида мамлакатларни янада жадал ривожлантириш, унинг халқаро мавқеини мустаҳкамлаш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ўзгаришлар тўғрисида шартнома ва битимлар тузилди. Хитой-Ўзбекистон муносабатлари жадал ривожланиб, икки томонлама ҳамкорлик барча соҳаларда мустаҳкамланиб бормоқда. Марказ Юртбошимиз ташаббуси билан ташкил етилгани ва Президентимизнинг Оролбўйи аҳолисининг ҳаёт сифатини оширишга қаратилган сиёсатини изчил амалга ошираётганини инобатга олиб, 2024-йил 25-апрел куни норасмий ташриф билан Ўзбекистондаги Екология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновацион марказида Хитой Халқ Республикасининг Савдо-иқтисодий масалалар бўйича елчиси маслаҳатчиси бошчилигидаги делегация бўлиб ўтди. Хитойнинг Ўзбекистондаги – Лиу Ян. Ташрифдан мақсад сармоя киритишнинг енг истиқболли йўналишлари билан танишиш ва икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришдан иборат еди. Ташриф доирасида делегация Оролбўйи халқаро инновацион маркази фаолияти, шунингдек, Хитой Фанлар академияси Шинжон екология ва география институти билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди. Шу тариқа делегация ҳудудни ривожлантириш учун инвестиция лойиҳаларини жалб қилиш йўналишлари билан қизиқди. Ўз навбатида марказ директори Б.Ҳабибуллаев делегацияга Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Орол денгизининг қуриган туби ва Оролбўйида екологик муаммоларни ҳал етиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида маълумот берди. . Маҳаллий ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар, минтақада фаолият юритаётган Хитой илмий институтлари, ташкилот ва компаниялари билан ҳамкорлик алоқалари ҳақида маълумотлар берилди. Бундан ташқари, Б.Ҳабибуллаев сувни тежаш технологиялари соҳасида ҳамкорлик қилиш, мутахассислар салоҳиятини ошириш, ўзаро тажриба алмашиш ва чўлланишга қарши курашиш бўйича таклифларни илгари сурди. Учрашув якунлари бўйича жаноб Лиу Ян Орол денгизидаги инқироз билан боғлиқ екологик, иқтисодий ва ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш бўйича ҳамкорлик натижаларини баҳолаб, сувни тежовчи технологиялар, иқлимни муҳофаза қилиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини алоҳида таъкидлади. ҳимоя қилиш ва яшил иқтисодиётни ривожлантириш. Хитойнинг лалми ерларни кўкаламзорлаштириш тажрибасини ўрганиш, дарахт етиштириш бўйича қишлоқ хўжалиги фермер хўжаликларини ташкил етиш ва инновацион ёндашувларни жорий етиш учун инвесторларни жалб етиш бўйича мутахассисларнинг амалиёт ўташи ҳам муҳокама қилинди.

Инвестиционные возможности региона Приаралья и перспективы развития двустороннего сотрудничества.
В последние годы между руководствами Узбекистана и Китая были заключены договора и соглашения о масштабных преобразованиях, направленных на дальнейшее динамичное развитие стран, упрочение её международных позиций, а также защиту прав и интересов граждан. Китайско-узбекские отношения получили прорывное развитие, и двустороннее сотрудничество укрепляется во всех областях.
С учетом того что, центр создан по инициативе Главы нашего Государства и ведет политику Президента по улучшению качества жизни населения Приаралья, 25 апреля 2024 года в Международном инновационном центре Приаралья при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялся неофициальный визит делегации из дипломатических миссии Китая в Узбекистане во главе советника Посла по торгово-экономическим вопросам Китайской Народной Республики в Узбекистане – Лю Янь.
Цель визита заключалась в ознакомлении с наиболее перспективными направлениями для инвестиций и дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. В ходе визита делегация ознакомилась с деятельностью Международного инновационного центра Приаралья, а также проектами, реализуемыми совместно со Синцзянским институтом экологии и географии Китайской Академии наук. Тем самым, делегация заинтересовалась с направлениями для привлечения инвестиционных проектов по развитию региона.
В свою очередь, директор центра Б.Хабибуллаев предоставил информацию делегации о масштабных работах по решению экологических проблем на осушенном дне Аральского моря и в регионе Приаралья, осуществляемые по инициативе Президента Узбекистана. Предоставлена информация о совместных проектах с местными и международными организациями, а также о партнерстве с китайскими научными институтами, организациями и компаниями, которые активно работают в регионе. Помимо этого, Б.Хабибуллаевым были выдвинуты предложения о сотрудничестве в области водосберегающих технологии, повышения потенциала специалистов, обмена опытом и борьбы с опустыниванием.
По итогам встречи г-н Лю Янь оценил результаты сотрудничества по решению экологических, экономических и социальных проблем, связанных с кризисом в Аральском море, и подчеркнул перспективы новых проектов в области водосберегающих технологий, климатической защиты, охраны окружающей среды и развития зеленой экономики.
Также были обсуждены вопросы стажировки специалистов по изучению опыта Китая в озеленении засушливых районов, установке сельскохозяйственных ферм для выращивания деревьев и привлечении инвесторов для внедрения новаторских подходов.