Qoraqalpog‘istonda Orol turizm haftaligi boshlandi. Haftalik doirasida 17-aprel kuni Nukus shahrida “Orolbo‘yining yaxshi niyat elchilari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘z ishini boshladi. Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi qoʻmitasi, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti («Green University»), Orolboʻyi xalqaro innovatsion markazi, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), BMTTD, Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti, Oʻrmon xoʻjaligi ilmiy-tadqiqot instituti, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti, Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari, xalqaro tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
“Bugungi kunda atrof-muhitning ifloslanishi, iqlim oʻzgarishi va tabiiy resurslardan samarasiz foydalanish bilan bogʻliq global muammolar barqaror rivojlanishga eʼtibor qaratish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida yangi formatdagi mutaxassislar va ekspertlarni tayyorlash, shuningdek, muammolarni hal qilishda innovatsion yondashuvlarni joriy etishni talab etmoqda, – dedi Ekologiya vaziri Jusipbek Kazbekov. – “Orolboʻyi ezgu niyat elchilari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi esa aynan Orolboʻyi mintaqasidagi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni boshqarish va barqaror rivojlanish sohasida milliy, mintaqaviy va xalqaro innovatsion tizimlarni qoʻllab-quvvatlash uchun yangi bilimlarni tatbiq etish va fanlararo tadqiqotlarni amalga oshirishga xizmat qiladi”.
Konferensiya davomida ishtirokchilar Orolboʻyida amalga oshirilayotgan ishlar, Orol dengizi tubini oʻrmonlashtirishning oʻrni va ahamiyati, Amudaryoning quyi oqimidagi suv muammolari va ularni hal etish yoʻllari, Orolboʻyining muhofaza etiladigan hududlarida barqaror turizmni rivojlantirish istiqbollari va boshqa maʼruzalardagi maʼruzalar bilan tanishdilar. Ma’lumot uchun, 2018–2023-yillarda Orol dengizi tubida 1 million 730 ming gektar hududda o‘rmon plantatsiyalari tashkil etilib, 17 ming kvadrat kilometr maydon ko‘kalamzorlashtirildi. 2024-yilda esa jami 150-200 ming gektar maydonda oʻrmonlar barpo etish rejalashtirilgan.

An international conference dedicated to the Aral Sea region has started in Karakalpakstan
The week of tourism in the Aral Sea has started in Karakalpakstan. As part of the week, on April 17, the International Scientific and Practical Conference “Goodwill Ambassadors of the Aral Sea Region” began its work in Nukus. The event brought together representatives of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, the Committee of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the Central Asian University for the Study of the Environment and Climate Change (Green University), the International Innovation Center of the Aral Sea Region, the German Society for International Cooperation (GIZ), UNDP, the Research Institute of Hydrometeorology, the Research Institute of Forestry, the Research Institute of the Environment and environmental Technologies, the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, higher educational institutions of the country, international organizations and the media.
“Modern global problems related to environmental pollution, climate change, and inefficient use of natural resources require focusing on sustainable development, training new formats of specialists and experts in the field of ecology and environmental protection, as well as the introduction of innovative approaches to solving problems”, Deputy Minister of Ecology Jusipbek Kazbekov said in his welcoming speech. – “The International Scientific and Practical Conference “Goodwill Ambassadors of the Aral Sea Region” is aimed at applying new knowledge and conducting interdisciplinary research to support national, regional, and international innovation systems in the fields of ecology, environmental protection, environmental management, and sustainable development in this region”, added J.Kazbekov.
During the conference, the participants got acquainted with reports on the ongoing work in the Aral Sea region, the role and importance of afforestation of the drained bottom of the Aral Sea, the problems of the lower reaches of the Amu Darya River and ways to solve them, prospects for the development of sustainable tourism in the protected areas of the Aral Sea region, and other reports. For information: during 2018–2023, 1 million 730 thousand hectares of forest plantations were planted on the bottom of the Aral Sea, which led to the greening of 17 thousand square kilometers. In 2024, it is planned to lay forests on a total area of 150–200 thousand hectares.