BAA Qoraqalpog‘istonda yer degradatsiyasiga qarshi kurashda va barqaror qishloq xo‘jaligi tizimini rivojlantirishda yordam beradi
21-fevral kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va BAA Xalqaro biosho‘rlangan qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA) bosh direktori doktor Tarifa Al Zaabi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Aziz Abduhakimov ICBA bilan uzoq muddatli hamkorlik istiqbollarini qayd etdi va vazirlik qoshida Iqlim markazini tashkil etish haqida gapirdi.
“Ekologiya vazirligi huzuridagi Orolbo‘yi mintaqasi xalqaro innovatsion markazi (IICAS) bilan yer degradatsiyasi, Qoraqalpog‘istonda fermerlar salohiyatini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratilayotgan hamkorlik mustahkamlanib borayotganidan mamnunmiz. Qoraqalpog‘istondagi asosiy muammolardan biri yer degradatsiyasi, iqlim o‘zgarishi bo‘lib, Orol dengizi inqirozi bu tahdidni yanada kuchaytirdi”, — dedi vazir.
Uchrashuvda tomonlar Abu-Dabi taraqqiyot jamgʻarmasi va ICBAning Qoraqalpogʻistonda fermerlarning yer degradatsiyasi bilan bog‘liq iqtisodiy yo‘qotishlarning oldini olish borasidagi imkoniyatlarini yaxshilashga qaratilgan “Qoraqalpogʻistonning degradatsiyaga uchragan hududlarida barqaror qishloq xoʻjaligi ishlab chiqarish tizimlarini rivojlantirish” qoʻshma loyihasini muhokama qildilar. Oʻzbekiston tomoni loyiha doirasida GEN bankini yaratish, qishloq xoʻjaligi ekinlarining qurgʻoqchilik va suvga chidamli turlarini yaratish boʻyicha ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish, mahalliy IICAS xodimlari uchun treninglar olib borish, laboratoriyalarni zamonaviy asbob-uskunalar va texnologiyalar bilan jihozlashga eʼtibor qaratdi. Ma’lumot uchun: Umumiy qiymati 1,09 million dollardan ortiq bo‘lgan ushbu loyiha Orol dengizi halokati oqibatlarini yumshatish va mintaqada barqaror qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga qaratilgan qadamdir. Uni amalga oshirish natijasida Qoraqalpog‘istonda iqlimga chidamli, biosho‘r va integratsiyalashgan modulli dehqonchilik tizimini joriy etiladi. Bu esa qishloq xo‘jaligi mahsuldorligini oshirish, agrobiznesda qo‘shilgan qiymat zanjirini rivojlantirish hisobidan 5 ming fermer va dehqon xo‘jaliklarini ko‘paytirish, iqlimga chidamli ekinlarni yaratish va fermerlar ehtiyojlarini qondirish uchun ilg‘or boshqaruv tajribasi va kompleks ishlab chiqarish modellarini o‘rgatish, dehqon dala maktablarini yaratish imkonini yaratadi. Uchrashuvda tomonlar BMTning Dubaydagi COP28 va Samarqanddagi COP14 global tadbirlarini muhokama qildilar. Vazir, shuningdek, ICBA bosh direktorini joriy yilning aprel oyida boʻlib oʻtadigan birinchi Samarqand iqlim forumida ishtirok etishga taklif qildi.

21 февраля состоялась встреча министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с генеральным директором Международного центра био-засоленного земледелия ОАЭ (ICBA) др. Тарифой Аль Зааби.
Азиз Абдухакимов отметил перспективы долгосрочного сотрудничества с ICBA и рассказал о создании Климатического центра при Министерстве.
«Мы рады наблюдать растущее сотрудничество с Международным инновационным центром Приаралья (IICAS) при Министерстве экологии с упором на проблемы деградации земель, наращивание потенциала фермеров в Каракалпакстане. Одной из ключевых проблем в Каракалпакстане является деградация земель, изменение климата, а кризис Аральского моря только усилил эту угрозу», – сказал министр.
В ходе встречи сторонами были обсуждены детали совместного проекта Фонда развития Абу-Даби и ICBA «Развитие устойчивых систем сельскохозяйственного производства в деградированных территориях Каракалпакстана», направленного на снижение уязвимости фермеров в Каракалпакстане и улучшение их адаптационного потенциала для предотвращения экономических потерь, связанных с деградацией земель.
Узбекской стороной было предложено акцентировать внимание в рамках проекта на создание банка GEN, проведение научных исследований по выведению засухо- и водоустойчивых видов сельскохозяйственных культур, проведение тренингов для местного персонала МИЦАИ, оснащение лабораторий современным оборудованием и технологиями для проведения почвенных исследований.
Для информации: Данный проект, стоимостью более 1,09 млн долларов США является шагом на пути к смягчению последствий катастрофы Аральского моря и продвижению устойчивого сельского хозяйства в регионе. По итогам его реализации ожидается повышение производительности сельского хозяйства в Каракалпакстане за счет внедрения климатически устойчивых, биозасоленных и интегрированных модульных систем земледелия, увеличение в 5 тыс. фермерских и дехканских хозяйств за счет развития цепочек создания стоимости в агробизнесе, создание климатически устойчивых культур, обучение лучшим практикам управления и интегрированным моделям производства для удовлетворения потребностей фермеров, создание полевых фермерских школ.
В ходе встречи стороны обсудили прошедшие глобальные мероприятия ООН COP28 в Дубае и COP14 в Самарканде. Также министр пригласил гендиректора ICBA принять участие в первом Самаркандском климатическом форуме в апреле этого года.