Qoraqalpog‘iston Respublikasida “Climate Smart yashil startaplar uchun biznes inkubator” dasturi.
USAIDning “Suv va atrof-muhitni muhofaza qilish” mintaqaviy loyihasi doirasida yangi tashabbus – O‘zbekistonning Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq va Nukus viloyatlarida “Climate Smart Green Startap” biznes-inkubator dasturi amalga oshirilmoqda. USAID tomonidan moliyalashtirilgan loyiha iqlim oʻzgarishi va Orol dengizi bilan bogʻliq ofatlarning oqibatlarini yumshatish uchun innovatsion yashil texnologiya yechimlarini qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan. Dastur shuningdek, suv-energiya-oziq-ovqat-ekotizimlar (WEFE) aloqasini rivojlantirishga qaratilgan. Dastur doirasida 2024-yil 23-27-yanvar kunlari Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazida Qoraqalpog‘iston Respublikasining 12 nafar mentorlari uchun trenerlar (TOT) tomonidan treninglar o‘tkazildi. Shuningdek, tadbir tajriba almashish va ilg‘or tajribalarni o‘tkazish uchun platforma bo‘lib, mentorlar salohiyatini mustahkamlashga yordam beradi.
Dasturning kutilayotgan natijalari quyidagilardan iborat:
• Biznes inkubatorlarni tashkil etish va startaplarni rag‘batlantirish bo‘yicha trening ishtirokchilariga tajriba almashish va ilg‘or tajribalarni o‘tkazish.
• Startaplarni muvaffaqiyatli qo‘llab-quvvatlash va ularning g‘oyalarini muvaffaqiyatli biznesga aylantirish uchun murabbiylar salohiyatini kuchaytirish.
• Qoraqalpog‘iston Respublikasida murabbiylar salohiyatini oshirish, bu hududda ishbilarmonlik muhitini har tomonlama rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Climate Smart Green Startup Business Inkubator dasturi ekologiya va iqlim texnologiyalari sohasida barqaror rivojlanish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu tashabbus Orolbo‘yida tadbirkorlik rivojining kuchli katalizatori bo‘lib, kelajak avlodlar uchun ekologik mas’uliyatli yechimlar yaratishga xizmat qilmoqda.

Программa «Бизнес-инкубатор для «зеленых» стартапов Climate Smart» в Республике Каракалпакстан.
В рамках Регионального проекта USAID по водным ресурсам и окружающей среде ведется реализация новой инициативы — Программы «Бизнес-инкубатор для «зеленых» стартапов Climate Smart» в Муйнакском и Нукусском районах Республики Каракалпакстан, Узбекистан. Проект, финансируемый USAID, направлен на поддержку и развитие инновационных решений в области «зеленых» технологий с целью смягчения последствий изменения климата и бедствия, связанных с Аральским морем. Программа также призвана способствовать развитию взаимосвязи «вода-энергетика-продовольствие-экосистемы» (WEFE). В рамках программы 23-27 января 2024 г в Международном инновационном центре Приаралья проведены тренинги со стороны тренеров (ТОТ) для 12 менторов Республики Каракалпакстан. Мероприятие также предоставит платформу для обмена опытом и передачи передовых методик, способствуя усилению потенциала менторов.
Ожидаемые результаты программы включают:
• Обмен опытом и передача передовых методик участников тренинга по организации бизнес-инкубаторов и содействию стартапам.
• Усиление потенциала менторов для успешного сопровождения стартапов и трансформации их идей в успешный бизнес.
• Повышение потенциала менторов в Республике Каракалпакстан, что способствует общему развитию предпринимательской среды в регионе.
Программа «Бизнес-инкубатор для «зеленых» стартапов Climate Smart» является важным шагом в направлении устойчивого развития и поддержки инноваций в сфере экологии и климатических технологий. Данная инициатива является сильным катализатором для роста предпринимательства в регионе Приаралья и содействует созданию экологически ответственных решений для будущих поколений.