O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi bilan barcha sohalarda bo‘lgani kabi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi sohasida ham izchil va samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Ma’lumot uchun, 2007-yil 3-noyabrda Xitoy Xalq Respublikasi Atrof-muhitni muhofaza qilish davlat boshqarmasi bilan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan. 2019-yilda esa Orol dengizi xalqaro innovatsiya markazi (IIC) va Xitoy Fanlar akademiyasi (XIEG) qoshidagi Shinjon Ekologiya va geografiya instituti o‘rtasida Orol dengizi mintaqasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga borasida kelishuvga erishilgan.
Xitoy Xalq Respublikasi qum bo’ronlari va cho’llarni nazorat qilish bo’yicha milliy kengashi raisi An Fendzining Samarqandda o‘tkazilgan (CRIC-21) — BMTning cho‘llanish to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasida ishtirok etishi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash borasidagi yana bir muhim qadamga aylandi.
Ta’kidlash joizki, An Fendzi va Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov o‘rtasidagi uchrashuvda yerlarning degradatsiyasi va barqaror yer boshqaruvi boʻyicha tadqiqotlar olib borish, jumladan, tajriba almashish va Oʻzbekistonning chang va qum bo’ronlari xavfi yuqori boʻlgan hududlarida qoʻshma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Yakunda choʻllanish va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish sohasida ilmiy-amaliy hamkorlik toʻgʻrisida Memorandum ishlab chiqish va imzolash orqali tez orada yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishuvgaerishildi.
Shuningdek, 2023-yilda Ekologiya vazirligi xodimlari Xitoyda tajriba almashish bo‘yicha o‘quv dasturlarida ishtirok etishdi, bu esa xodimlarga o‘z bilim va ko‘nikmalarini kengaytirish imkonini berdi. Qolaversa, bugungi kunda Xitoy bilan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT) hamda Qor qoploni va uning ekotizimini saqlash bo‘yicha global dastur (GSLEP) kabi xalqaro platformalar doirasida hamkorlik qilinmoqda. Qolaversa, XXR bilan atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim loyihasi ishlab chiqilmoqda.
Ma’lumot uchun, Xitoy unumdor tuproqlarni tabiatning salbiy ta’siridan himoya qilishga yordam beruvchi ekologik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. Cho‘llanishga qarshi kurashish va ekotizimlarni tiklashda ham katta tajribaga ega. Xususan, so‘nggi 10 yilda “Uch shimol” loyihasi doirasida o‘rmonlar maydoni 33,3 million gektardan ortiqroqqa ko‘paydi.
Eslatib o’tamiz, avvalroq Xitoydan O‘zbekistonga ilk bor chiqindi tashiydigan elektromobilolib kelindi. Shuningdek, Xitoy va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi vakillari bilan ekologik toza binolar qurish va chiqindilarni qayta ishlash masalalari muhokama qilindi.

Изучается опыт Китая в защите экосистем
Между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой налажено последовательное и эффективное сотрудничество во многих сферах, особенно в области экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Для информации, 3 ноября 2007 года был подписан меморандум о взаимопонимании с Государственным управлением охраны окружающей среды Китайской Народной Республики. В 2019 году было подписано соглашение между Международным инновационным центром Приаралья (МИЦП) при Министерстве экологии РУз и Синьцзянским институтом экологии и географии при Китайской академии наук (XIEG) по развитию исследовательского партнерства в регионе Приаралья.
В ноябре 2023 года организован визит председателя Китайского национального общества по борьбе с песками и индустрией пустынь Ан Фенгджи для участия на 21-м заседании Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21), что стало еще одним важным шагом в укреплении взаимного сотрудничества.
Следует отметить, что в ходе встречи Ан Фенгджи с министром экологии Азизом Абдухакимовым обсуждены вопросы деградации земель и устойчивого землепользования, включая обмен опытом и реализацию совместной научно-исследовательской деятельности в регионах Узбекистана с высоким уровнем риска возникновения пыльных и песчаных бурь. По итогудостигнутадоговоренность об установлении в ближайшее время тесного сотрудничества путем разработки и подписания Меморандума по научно-практическому сотрудничеству в области борьбы с опустыниванием и деградацией земель.
Также в 2023 году представители Министерства экологии приняли участие в программах обучения по обмену опытом в Китае, что позволило сотрудникам расширить свои знания и навыки. Кроме того, сегодня Китай сотрудничает в рамках таких международных платформ, как Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) и Глобальная программа сохранения снежного барса и его экосистемы (GSLEP). Кроме того, с КНР разрабатывается проект Соглашения о сотрудничестве в области охраны окружающей среды.
Для информации, Китай является одной из стран-лидеров по реализации экологических проектов, которые помогают защитить плодородные почвы от негативного воздействия природы. Республика также имеет большой опыт борьбы с опустыниванием и восстановлением экосистем. В частности, за последние 10 лет в рамках проекта «Три Севера» площадь лесов увеличилась до 33,3 млн га.
Напомним, ранее в Узбекистан из Китая впервыедоставили электромобиль для вывоза мусора. Также с представителями Торгово-промышленной палаты Китая и Узбекистана былиобсуждены вопросы строительства экологически чистых зданий и переработки отходов.