Ўзбекистон “Яшил ипак йўли” доирасида кенг кўламли халқаро ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор. Шу муносабат билан Хитой ҳамда “Макон ва йўл” саммитининг бошқа иштирокчилари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича фикрларимиз билан ўртоқлашмоқчиман.
- Биринчидан, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимизни янада яқиндан мувофиқлаштириш мақсадида “Марказий Осиёнинг “яшил” кун тартиби” ва “Яшил ипак йўли” концептуал ташаббусларининг ўзаро боғлиқ ҳолда амалга оширилиши тарафдоримиз. Қуйидаги муҳим вазифаларнинг амалга оширилишини таъминлаш мақсадида кенг кўламдаги ”Яшил” тараққиёт дастури”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз: иқтисодиёт тармоқларини “яшил” тараққиёт талаблари асосида трансформация қилиш ва рақамлаштириш, транспорт ва энергетика тармоқларида барқарор инфратузилмани яратиш, “яшил” саноат қувватларини ишга тушириш, камбағалликни қисқартириш ва “ақлли” қишлоқ хўжалигини ривожлантириш.
- Иккинчидан, “яшил” ишлаб чиқариш занжирлари ва инновацияларни ривожлантириш соҳасида амалий ҳамкорликни кенгайтиришни муҳим, деб ҳисоблаймиз. Хитойнинг етакчи компаниялари билан биргаликда ва бошқа хорижий ҳамкорларни жалб этган ҳолда, “яшил технологиялар”ни кенг жорий қилиш асосида саноат соҳасида ва муҳим ижтимоий аҳамиятга эга бўлган дастурларни амалга ошириш учун Оролбўйи минтақасида Махсус намунали технологик паркни ташкил этишга тайёрмиз.
- Учинчидан, Хитойнинг “Макон ва йўл” дастурининг “яшил” инвестициялар тамойиллари” борасидаги ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз ва уни амалга оширишда иштирок этиш ниятидамиз. Ўзбекистонда “Яшил” молиялаштириш” жамғармасини таъсис этишни таклиф қиламиз. Ушбу жамғарма кам углеродли иқтисодиёт ва “тоза” технологияларни ривожлантириш, шунингдек, минтақа мамлакатларида юқори экологик стандартларни жорий этиш учун молиявий ресурсларни сафарбар қилишнинг таъсирчан воситасига айланади.
- Тўртинчидан, биз “Макон ва йўл” дастурида иштирок этаётган мамлакатларни “яшил” маҳсулотлар, айниқса, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг ўзаро савдосидаги чеклов ва тўсиқларни камайтиришга чақирамиз.
- Бешинчидан, “яшил” энергияга ўтиш бўйича мулоқотни фаоллаштириш ва “Макон ва йўл” ташаббусига қўшилган мамлакатлар вазирларининг мунтазам учрашувларини ўтказишни муҳим, деб биламиз. Аминмизки, бу қайта тикланадиган энергия соҳасида халқаро кун тартибини кенгайтириш бўйича ўзаро мувофиқлаштирилган ёндашувларни ишлаб чиқиш имконини беради.
- Олтинчидан, Оролбўйи халқаро инновациялар маркази негизида “яшил” билим ва ечимларни трансфер қилиш бўйича илмий-ахборот платформасини ишга туширишни таклиф этамиз.
- Еттинчидан, биз Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети негизида “Яшил” тараққиёт ва экология соҳасида мутахассислар тайёрлаш ва академик алмашувни ривожлантириш бўйича қўшма дастур ишлаб чиқиш тарафдоримиз. Бу борада Хитой ҳамда “Макон ва йўл” ташаббусининг бошқа иштирокчи мамлакатлари етакчи олийгоҳлари ва таълим марказлари бизнинг шерикларимиз сифатида иштирок этишлари мумкин.
- Ва ниҳоят, биз жамиятда табиий ресурслар ва атроф-муҳитга нисбатан эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш бўйича анъанавий қадриятларни қарор топтирмасдан туриб, “яшил” тараққиётга ўтиш мумкин эмас, деб ҳисоблаймиз. Шу муносабат билан “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида “яшил” маданиятни ривожлантириш бўйича Глобал дастурни ишга туширишни ва унда этно-экологик фестиваллар, форумлар, мамлакатларимиздаги таниқли жамоат арбоблари, фан, бизнес ва маданият намояндалари иштирокида тақдимотлар ва тадбирларни ўтказишни назарда тутишни таклиф этамиз. Бундан ташқари, Президентимиз табиий ресурслар ва атроф-муҳитга нисбатан эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш масаласига тўхталди.
“Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида таниқли жамоат арбоблари, фан, бизнес ва маданият намояндалари иштирокида этно-экологик фестиваллар, форумлар, тақдимотлар ва бошқа тадбирлар ўтказишни назарда тутувчи “яшил” маданиятни ривожлантириш бўйича Глобал дастурни ишга туширишни таклиф қилди. Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг якунида форум якунлари, унда билдирилган ғоя ва таклифлар инсониятнинг “яшил” келажагини барпо этиш йўлида муҳим ҳисса бўлишига ишонч билдирди.

Uzbekistan is interested in developing broad international cooperation as part of the “Green Silk Road”. In this regard, I would like to share our vision for further deepening of mutually beneficial partnerships with China and other participants of the Belt and Road Initiative.
- First, in order to enhance the coordination of our joint efforts, we advocate for linking the conceptual initiatives of the “Green Agenda of Central Asia” and the “Green Silk Road”. We propose the development of a comprehensive Green Development Program for the practical implementation of key objectives: 1. Green transformation and digitization of economic sectors; 2. Creation of sustainable infrastructure in the transport and energy sectors; 3. Establishment of green industrial capacities; 4. Poverty reduction and “smart” agriculture.
- Second, we emphasize the importance of broadening practical cooperation in advancing “green” production chains and innovations. We are ready to interact with the leading Chinese companies and involve other international partners in establishing a Special Technological Demonstration Park in the Aral Sea region. This park will focus on executing industrial and socially significant initiatives through the broad implementation of “green” technologies.
- Third, we support China’s initiative on the “Green Investment Principles of the Belt and Road” and intend to participate in its promotion. We propose to establish a “Green Financing Fund” in Uzbekistan, which will serve as an effective tool to mobilize financial resources for the development of a low-carbon economy and clean technologies. It will also facilitate the implementation of high environmental standards in the region.
- Fourth, we call on the countries participating in the Belt and Road Initiative to reduce restrictions and barriers in the mutual trade of “green” goods, especially agricultural products.
- Fifth, we consider it important to intensify the dialog on the transition to green energy and hold regular meetings of Ministers of Belt and Road Initiative countries. We are convinced that it will facilitate the development of coordinated approaches to expanding the international renewable energy agenda.
- Sixth, we propose to launch a scientific and information platform for the transfer of “green” knowledge and solutions on the basis of the International Innovation Center for the Aral Sea basin.
- Seventh, we advocate for developing a Joint Training and Academic Exchange Program in the field of “green” development and ecology on the basis of the Central Asian University of Environmental Studies and Climate Change. We believe the leading universities and educational centers in China and other member countries of the Belt and Road could be our partners in this work.
- Finally, we believe that the transition to “green” development is impossible without promoting in society of traditional values of careful attitude to natural resources and the environment. In this regard, we propose to launch a Global Green Culture Development Program as part of One Belt One Road Initiative and provide for the following activities: – ethno-ecological festivals, – forums, – presentations and events with the participation of well-known public figures, representatives of science, business and culture in our countries.
Furthermore, the Head of our state emphasized the importance of responsible stewardship of natural resources and the environment. It has been proposed to launch a Global Program for the Development of “Green” Culture within the “Belt and Road” initiative. This program would involve organizing ethno-ecological festivals, forums, presentations, and other events featuring prominent public figures, scientists, business leaders, and cultural representatives. In conclusion, President Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that the fruitful results of the Forum would make a significant contribution to the collective effort of building a “green” future for humanity.