Orol dengizi mintaqasida iqlim o’zgarishi, oziq-ovqat xavfsizligi, iqtisodiy barqarorlik va ijtimoiy farovonlikga bog’liq bo’lgan muammolarni hal qilish uchun global e’tibor tobora ortib bormoqda. Aholi esa iqlim o’zgarishi oqibatlari bilan bog’liq bo’lgan, tobora ortib borayotgan tahdidlarga duch kelmoqda. Bir necha yillar davomida bizning hamkorlarimiz, shu jumladan Yaponiya hukumati bilan hamkorlikda Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi (BMTTD) Orol dengizi mintaqasida iqlim o’zgarishi natijasida yuzaga kelgan inson xavfsizligi dolzarb muammolarini hal qilish majburiyatini oldi. Bizning vazifamiz Qoraqalpog’iston aholisi o’rtasida moslashish va chidamlilikni oshirishga ko’maklashishdan iborat.
2023-yil 12-sentabr kuni Toshkent shahrida Qishloq xo’jaligi Vazirligida bo’lib o’tgan imzolash marosimida Orol dengizi mintaqasida iqlimga chidamli qishloq xo’jaligi orqali o’z-o’zini ta’minlashni qo’llab-quvvatlash bo’yicha BMTTD yangi loyihasining rasmiy ishga tushirilishini belgiladi. Ushbu o’zgaruvchan tashabbus Yaponiya hukumatining moliyaviy ko’magi tufayli amalga oshiriladi.
Marosimda, Qishloq xo’jaligi Vaziri o’rinbosari Janob Alisher Shukurov; Yaponiyaning O’zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Janob Takashi Hatori; BMTTD ning O’zbekistondagi doimiy vakili o’rinbosari Janob Anas Fayyad Qarman ishtirok etdi. Ular birgalikda taraqqiyot va farovonlikka sodiqlikni anglatuvchi loyiha hujjatiga imzo chekdilar. Loyihadan to’rtta Shimoliy hududning 376,000 dan ortiq aholisi foyda ko’rishi kutilmoqda: Hodjeyli, Chimbay, Kegeyli va Nukus. Uning bilvosita benefitsiarlari hayratlanarli 1,9 million kishini tashkil qiladi. Ikki million AQSh dollari miqdoridagi byudjet bilan ushbu loyiha katta ta’sir ko’rsatishini kutilmoqda.
Janob Anas Fayyad Qarman o’zining kirish so’zida shunday dedi:
«Bizning vazifamiz ustuvor sohalarimizdagi jamoalarni kuchaytirishdir. Biz iqlimga chidamli qishloq xo’jaligi amaliyotlarini amalga oshirmoqdamiz va ushbu jamoalarning o’z shartlariga ko’ra rivojlanishiga yordam berish uchun ijtimoiy infratuzilmani kuchaytirmoqdamiz. BMTTD va uning sheriklarining jamoaviy tajribasiga asoslanib, biz innovatsion qishloq xo’jaligi yechimlarini, shu jumladan muqobil energiya manbalarini aniqlaymiz, targ’ib qilamiz va mahsulotlarni ishlab chiqish va biznesni kengaytirish uchun Yaponiya tajribasidan foydalanamiz. Bundan tashqari, biz iqlim xavfiga duchor bo’lgan chekka aholi punktlarida toza ichimlik suvidan foydalanishni yaxshilashga intilamiz», deya qo’shimcha qildi u.
«Orol dengizidagi inqirozni bartaraf etish uchun qilingan katta sa’y-harakatlarga qaramay, global isish va iqlim o’zgarishining salbiy ta’siri muammoni yanada murakkablashtiradi. Ushbu jiddiy muammoni har qachongidan ham samarali hal qilish uchun inson xavfsizligini ta’minlash orqali barqaror va bardoshli jamiyat qurish uchun Birlashgan sa’y-harakatlar talab etiladi. Yaponiya o’z tajribasi va ekspert bilimlaridan to’liq foydalangan holda Orol dengizi mintaqasining barqaror va sifatli o’sishini davom ettirish niyatida», dedi Yaponiya elchisi Janob Hatori.
Boshlang’ich bosqichda ushbu loyiha mahalliy jamoalarga yordam berish uchun yangi va oqilona qishloq xo’jaligi amaliyotlarini olib keldi. Bu ularga o’z yerlaridan qanday qilib ko’proq daromad olishni o’rgatadi. Ushbu jamoalar qishloq aholisining iqlimga chidamli ijtimoiy xizmatlardan, jumladan, toza ichimlik suvi va barqaror energiyadan foydalanishini ta’minlash uchun iqlimga chidamli jamoalarni rivojlantirish rejalarini ishlab chiqishda qo’llab-quvvatlanadi. Shu bilan birga, loyiha aholining salomatligi va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlaydi.
Bundan tashqari, loyiha Yaponiyaning innovatsion qishloq xo’jaligi texnologiyalaridan foydalanish va qishloq joylaridagi jamoalarning hayotiyligini oshirish bo’yicha katta tajribasini diqqat bilan o’rganib chiqadi. Bu loyiha doirasida yapon tajribasidan foydalanishga, bilim va g’oyalarning madaniyatlararo almashinuviga yordam berishga qaratilgan. Ushbu almashinuv loyihaning ta’sirini yanada kuchaytirishi mumkin.
Ushbu o’zgaruvchan yo’lga kirib, BMTTD Orol dengizi mintaqasi aholisi uchun barqaror va o’zini o’zi ta’minlaydigan kelajakni qurishga sodiqligini tasdiqlaydi. Hamkorlikdagi sa’y-harakatlar va innovatsion yechimlar bilan biz iqlim o’zgarishi bilan bog’liq muammolarni yumshatishga va barchaning manfaati uchun barqaror o’sishni rag’batlantirishga intilamiz.
Loyihaning maqsad va vazifalari O’zbekiston hukumatining Orol dengizi inqirozi oqibatlarini bartaraf etish bo’yicha siyosati va strategiyalariga, jumladan, 2021-yil 29-iyulda qabul qilingan Orol dengizi mintaqasi to’g’risidagi Prezidentning Orol dengizi mintaqasini «Ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi» ga aylantirish bo’yicha BMTning maxsus rezolyutsiyasini amalga oshirish to’g’risidagi Farmoniga to’liq mos keladi, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-yanvardagi qarori Orolbo’yi mintaqasini barqaror rivojlantirish bo ‘yicha konseptual nota va kompleks yo’l xaritasini tasdiqlash to’g’ risida; shuningdek, Prezidentning 2019 yil 23 oktyabrda qabul qilingan «O’zbekiston Respublikasi qishloq xo’jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo’ljallangan strategiyasi» to’g’risidagi Farmoni atrof-muhit va ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni, aholining turmush sharoitlarini yaxshilashga va Orol dengizi mintaqasidagi ekologik falokat oqibatlarini yumshatish bo’yicha investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirishga qaratilgan.mintaqa.

Расширение возможностей самообеспечения: Правительство Японии выделяет 2 миллиона долларов США на развитие устойчивого к изменению климата сельского хозяйства в регионе Приаралья
Глобальное внимание все чаще обращается к решению взаимосвязанных проблем изменения климата, продовольственной безопасности, экономической стабильности и социального благополучия в регионе Аральского моря. Жизнестойкость его населения сталкивается с растущими угрозами, связанными с последствиями климатических потрясений. В течение нескольких лет, в сотрудничестве с нашими уважаемыми партнерами и донорами, включая правительство Японии, Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) взяла на себя обязательство решать насущные проблемы человеческой незащищенности, вызванные изменением климата в регионе Аральского моря. Наша миссия заключается в содействии адаптации и повышению жизнестойкости среди жителей Каракалпакстана.
12 сентября 2023 года в Ташкенте, Узбекистан, церемония подписания, состоявшаяся в Министерстве сельского хозяйства, ознаменовала официальный запуск нового проекта ПРООН по поддержке самообеспеченности посредством развития устойчивого к изменению климата сельского хозяйства в регионе Аральского моря. Эта преобразующая инициатива стала возможной благодаря щедрой финансовой поддержке правительства Японии.
В церемонии приняли участие г-н Алишер Шукуров, заместитель министра сельского хозяйства; Е.П. г-н Такаши Хатори, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Республике Узбекистан; и г-н Анас Файяд Карман, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане. Вместе они подписали Протокол обмена нотами и проектный документ, символизирующий приверженность прогрессу и процветанию. Ожидается, что проектом воспользуются более 376 000 жителей четырех северных районов: Ходжейли, Чимбай, Кегейли и Нукус. Его косвенные бенефициары оцениваются в 1,9 миллиона человек. При выделенном бюджете в два миллиона долларов США этот проект глубокое воздействие. Г-н Анас Файяд Карман в своем вступительном слове отметил:
“Наша миссия заключается в расширении возможностей сообществ в наших приоритетных областях. Мы внедряем устойчивые к изменению климата методы ведения сельского хозяйства и укрепляем социальную инфраструктуру, чтобы помочь этим сообществам процветать на их собственных условиях. Опираясь на коллективный опыт ПРООН и ее партнеров, мы будем выявлять и продвигать инновационные сельскохозяйственные решения, включая альтернативные источники энергии и используя японский опыт для разработки продуктов и расширения бизнеса. Более того, мы будем стремиться улучшить доступ к чистой питьевой воде в отдаленных населенных пунктах, подверженных климатическим рискам”, — добавил он.
“Несмотря на значительные усилия, предпринятые для преодоления кризиса в Аральском море, негативные последствия глобального потепления и изменения климата еще больше усложняют проблему. Для эффективного решения этой серьезной задачи как никогда прежде требуются объединенные усилия по построению устойчивого и жизнестойкого общества путем содействия безопасности человека. В полной мере используя свой опыт и экспертные знания, Япония намерена продолжать поддерживать устойчивый и качественный рост региона Аральского моря”, — отметил г-н Хатори, посол Японии.
Этот проект привнесет новые и более разумные методы ведения сельского хозяйства, чтобы помочь местным сообществам. Это научит их, как получать больше от своей земли и генерировать более высокий доход. Эти сообщества получат поддержку в разработке устойчивых к изменению климата планов развития сообществ, нацеленных на то, чтобы сельское население получило доступ к устойчивым к изменению климата социальным услугам, включая чистую питьевую воду и устойчивую энергетику. Этим проект намерен обеспечить охрану здоровья и продовольственную безопасность населения.
Кроме того, в рамках проекта будет внимательно изучен обширный опыт Японии в использовании инновационных сельскохозяйственных технологий и повышении жизнестойкости сообществ в сельских районах. Использование японского опыта в рамках проекта будет способствовать межкультурному обмену знаниями и идеями. Этот обмен опытом потенциально может еще больше усилить воздействие проекта.
Вступая на этот преобразующий путь, ПРООН подтверждает свою приверженность построению устойчивого и самодостаточного будущего для населения региона Аральского моря. Благодаря совместным усилиям и инновационным решениям мы стремимся смягчать проблемы, связанные с изменением климата, и способствовать устойчивому росту на благо всех.
Цель и задачи проекта полностью соответствуют политике и стратегиям Правительства Узбекистана по преодолению последствий кризиса Аральского моря, включая Указ Президента о регионе Аральского моря, принятый 29 июля 2021 года, о выполнении специальной резолюции ООН по преобразованию региона Аральского моря в “Зону экологических Инноваций и технологий”, Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 января 2022 года об утверждении Концептуальной записки и Комплексной дорожной карты по устойчивому развитию региона Приаралья; а также принятый 23 октября 2019 года Указ Президента о «Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы», в котором основное внимание уделяется улучшению экологической и социально-экономической ситуации, условий жизни населения и эффективной реализации инвестиционных проектов по смягчению последствий экологической катастрофы в регионе Аральского моря.