Huawei компанияси CDP халқаро экология ташкилоти томонидан тан олинди
Huawei иқлим ўзгариши ва ахборот ошкоралиги соҳасидаги ҳаракатлари учун CDP ташкилотидан энг юқори баҳо олди. Халқаро экология нотижорат ташкилоти компанияни иқлим ўзгариши бўйича «А рўйхати»га киритди ва Huawei Хитойнинг материкдаги мукофотни қўлга киритган ягона фирмасига айланди. CDP, шунингдек, Huawei’га «Атоқли экологик етакчилиги учун мукофот»ини топширди.
Huawei «Сайёрани яхшилаш учун технология» концепциясига амал қилади, бу «яшил» ривожланишга кўмаклашиш ва иқлим ўзгаришига қарши курашда технологиядан фойдаланишни англатади. Huawei компаниясининг фикрича, АКТ технологиялари углерод чиқиндиларини камайтириш, қайта тикланувчи энергияни ривожлантириш, айланма циклли иқтисодиётни ривожлантириш ва ва табиатни муҳофаза қилиш учун кучли воситадир.
Huawei ўз фаолияти орқали энергияни тежаш ва чиқиндиларни камайтириш, шунингдек, қайта тикланувчи энергия манбаларидан кўпроқ фойдаланишни рағбатлантиришга ҳаракат қилади. Digital Power бизнес бўлими глобал энергия алмашинувини осонлаштириш учун экологик тоза энергия ишлаб чиқариш, транспортни электрлаштириш ва яшил АКТ инфратузилмаси каби соҳаларга эътибор қаратади. 2022 йил охирига келиб, Huawei ўз мижозларига 695,1 миллиард кВт/соатдан ортиқ яшил энергия ишлаб чиқаришга ва истеъмолчиларнинг энергия сарфини 19,5 миллиард кВт/соатга камайтиришга ёрдам берди, бу, деярли, 340 миллион тонна CO2 чиқаришнинг олдини олишга тенгдир. Бундан ташқари, Huawei ўз маҳсулотининг ҳаёт айланишини бошқаришда айланма иқтисод концепциясидан фойдаланади, янада экологикроқ материаллар ва янада экологикроқ қадоқлашдан фойдаланишга, ўз жараёнларида углерод чиқиндиларини камайтиришга ва камроқ миқдордаги чиқинди билан чидамлироқ маҳсулотлар ишлаб чиқаришга интилади. Ўз саъй-ҳаракатларига қўшимча равишда компания атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ташкилотлари ва илмий-тадқиқот институтлари каби ҳамкорлар билан ўрмонларни, сув-ботқоқларни, океанларни ва умуман, табиатни ҳимоя қилиш учун инновацион технологиялардан фойдаланиш бўйича ҳамкорлик қилади.
Бошқарув директори ва Huawei корпоратив барқарор ривожланиш қўмитаси директори Тао Жингвен айтишича, «Барқарор ривожланиш Huawei умумий стратегиясининг муҳим қисмидир. Биз иқлим ўзгариши глобал муаммосини ҳал қилишда технология янада инклюзив ва экологик тоза дунёни яратиш учун барқарор ривожланишнинг асосий омили деб ҳисоблаймиз. Huawei глобал мижозлар, етказиб берувчилар ва ҳамкорлар билан турли соҳаларда экологик тоза ва барқарор ривожланишни рағбатлантириш ҳамда углерод чиқиндилари паст даражада бўлган жамият қуриш учун ҳамкорлик қилишдан умидвордир».
CDP корпоратив ва таъминот занжири бўйича глобал директор Декстер Галвин Huawei’ни эришган ютуқлари билан табриклади. У шундай деди: «Экологик шаффофлик — чиқиндисиз, табиатга дўстона муносабатдаги келажак сари биринчи ҳаётий қадамдир. Бутун дунё бўйлаб экстремал об-ҳаво шароитидан тортиб, табиатнинг мисли кўрилмаган йўқотишларигача доимий равишда ортиб бораётган экологик муаммолар йилида трансформацион, шошилинч ва ҳамкорликдаги ўзгаришларга бўлган эҳтиёж ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқдир».
Галвин қўшимча қилди: «CDP иқлим, ўрмон ва сув ресурслари соҳаси етакчилиги деб аталиши мумкин бўлган талабни суришда давом этар экан, биз А рўйхатидаги компанияларнинг амбициялари ва ҳаракатларини ҳамда бу рўйхатга кирмоқчи бўлганларнинг шу ишни қилишга интилишини кўришга умид қиламиз».
Huawei Ўзбекистонда 23 йилдан ортиқ фаолият юритиб, «яшил» технологияларни жорий этиш ва атроф-муҳитни қўллаб-қувватлашга ҳам катта эътибор қаратмоқда. 2020 йилда компания Green Uzbekistan ташаббусини бошлаб, унинг доирасида БМТ Тараққиёт дастурининг «Green Aral Sea» ва «Юксалиш» умумхалқ ҳаракатининг «Бир миллион дарахт» каби экологик лойиҳаларига қўшилди. Муқобил энергия манбаларини кенг жорий этиш бўйича узоқ муддатли режаларни ҳисобга олган ҳолда, Huawei ҳамкорлар билан биргаликда йирик саноат электр станциялари, тижорат ва саноат тармоқлари, шунингдек, хусусий уй хўжаликлари учун қуёш батареяси ечимларини ишга туширишда қатнашмоқда. Яқинда амалга оширилган лойиҳалардан бири Тошкентдаги Турин политехника университетида электр станциясининг ишга туширилиши бўлди.

Huawei получила высшую оценку от CDP за свои действия в области изменения климата и прозрачность раскрытия информации. Международная экологическая некоммерческая организация поместила компанию в свой «Список А» по изменению климата, где Huawei стала единственной фирмой из материкового Китая, получившей награду. CDP также вручила Huawei «Награду за выдающееся экологическое лидерство».
Huawei придерживается концепции «Технологии для улучшения планеты», что означает использование технологий для содействия «зеленому» развитию и борьбы с изменением климата. Технологии ИКТ, по мнению Huawei, являются мощными инструментами для сокращения выбросов углерода, продвижения возобновляемых источников энергии, содействия экономике замкнутого цикла и защиты природы.
В своей деятельности Huawei стремится содействовать энергосбережению и сокращению выбросов, а также большему использованию возобновляемых источников энергии. Бизнес подразделение Digital Power фокусируется на таких областях, как экологически чистое производство электроэнергии, электрификация транспорта и зеленая инфраструктура ИКТ, чтобы облегчить глобальный энергетический переход. К концу 2022 года компания Huawei помогла своим клиентам выработать более 695,1 млрд кВтч «зеленой» энергии и снизить энергопотребление клиентов на 19,5 млрд кВтч, что эквивалентно предотвращению почти 340 млн тонн выбросов CO2. Кроме того, Huawei использует концепцию экономики замкнутого цикла в управлении жизненным циклом своей продукции, стремится использовать более экологичные материалы и более экологичную упаковку, снижать выбросы углерода в своих процессах и производить более долговечные продукты с меньшим количеством отходов. Чтобы дополнить собственные усилия, компания сотрудничает с такими партнерами, как организации по охране окружающей среды и научно-исследовательские институты для использования инновационных технологий для защиты лесов, водно-болотных угодий, океанов и природы в целом.
Тао Цзинвэнь, директор правления и директор комитета по корпоративному устойчивому развитиюHuawei, сказал: «Устойчивое развитие является важной частью общей стратегии Huawei. Мы считаем, что для решения глобальной проблемы изменения климата технологии являются ключевым фактором устойчивого развития, чтобы создать более инклюзивный и экологически чистый мир. Huawei надеется работать с глобальными клиентами, поставщиками и партнерами, чтобы продвигать экологически чистое и устойчивое развитие в различных отраслях и строить общество с низким уровнем выбросов углерода».
Декстер Галвин, глобальный директор по корпорациям и цепочкам поставок в CDP, поздравил Huawei с достигнутыми результатами. Он сказал: «Экологическая прозрачность — это первый жизненно важный шаг к будущему с нулевыми выбросами и положительным отношением к природе. В год постоянно растущих экологических проблем во всем мире — от экстремальных погодных условий до беспрецедентных потерь для природы — потребность в трансформационных, срочных и совместных изменениях важнее, чем когда-либо».
Гэлвин добавил: «Поскольку CDP продолжает поднимать планку того, что можно назвать лидерством в области климата, лесов и водных ресурсов, мы надеемся увидеть амбиции и действия компаний из списка A — и тех, кто хочет попасть в него — стараться сделать то же самое».
В Узбекистане компания Huawei осуществляет свою деятельность более 23 лет, также уделяя большое внимание внедрению «зеленых» технологий и поддержке окружающей среды. В 2020 году компания запустила инициативу Green Uzbekistan, в рамках которой присоединилась к таким экологическим проектам, как “Green Aral Sea” Программы Развития ООН и «Бир миллион дарахт» Общенационального движения Юксалиш. Учитывая долгосрочные планы по широкому внедрению альтернативных источников энергии, Huawei совместно с партнерами принимает участие в запуске солнечных решений для крупных электростанций производственного назначения, коммерческого и промышленного сектора, а также для частных домохозяйств. Одним из недавних проектов было введение в эксплуатацию электростанции в Туринском политехническом университете в Ташкенте.