“Қорақалпоғистоннинг ривожланмаган туманларида қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришининг барқарор тизимларини ривожлантириш” лойиҳасини амалга ошириш масалалари бўйича консультатив семинар ўтказилди.
Семинарда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгаши, Вазирлар Кенгаши, тегишли вазирликлар билан қўмиталар, олий таълим муассасалари ва тегишли соҳа ташкилотлар вакиллари иштирок этди. Таъкидланганидек, “Абу Даби ривожланиш фонди” томонидан молиялаштириладиган қиймати 5,1 миллион АҚШ доллари бўлган мазкур лойиҳани Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази (ICBA, БАА), Инновацион ривожланиш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси  Вазирлар Кенгаши ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан ҳамкорликда 2023-2025 йилларда амалга ошириш белгиланган. Лойиҳа доирасида Орол денгизи экологик инқирози оқибатларини юмшатиш ва унга мослашиш тадбирларини ишлаб чиқиш, ирригация ва дренаж инфраструктурасини яхшилаш, хўжалик юритишнинг замонавий, иқлимга чидамли услубларини жорий этиш, иқлимга чидамли, мақбуллаштирилган деҳқончилик қилиш бўйича тавсияномалар ишлаб чиқиш ва уни кенг тарқатиш, деҳқон-фермерлар ва манфаатдор томонларнинг салоҳиятини ошириш, шунингдек, агробизнесни ривожлантириш  бўйича кенг кўламли тадбирлар амалга оширилади. Тадбирда Оролбўйи халқаро инновация маркази томонидан олиб борилаётган лойиҳалар ва илмий-экспериментал ишлар семинар иштирокчиларига тақдимот шаклида таништириб ўтилди. Сўнг семинар иштирокчилари лойиҳани амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни кенг муҳокама қилди. Семинар давомида иштирокчилар марказнинг “Саманбай” илмий –ишлаб чиқариш участкасида олиб борилаётган илмий-экспериментал лойиҳалар ва ишлар билан танишди. Тадбирдан сўнг меҳмонлар Чимбой туманидаги Қорақалпоғистон деҳқончилик илмий-тадқиқот институти фаолияти билан ҳам танишди.

Семинар, посвященный проекту «Развитие устойчивых систем сельскохозяйственного производства в слаборазвитых районах Каракалпакстана»
Как ранее сообщалось, проекта, финансируемого «Абу-Дабийским Фондом развития» в размере 5,1 млн. долларов США «Развитие устойчивых систем сельскохозяйственного производства в слаборазвитых районах Каракалпакстана» планируется реализовать в 2023-2025 годах в сотрудничестве с Международным центром биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ), Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, Международным инновационным центром Приаралья и другими заинтересованными организациями.
В рамках проекта предусмотрены, разработка мероприятий по смягчению последствий экологического кризиса Аральского моря и адаптации к нему, усовершенствование ирригационной и дренажной инфраструктуры, внедрение современных, климатоустойчивых методов земледелия, разработка рекомендаций по ведению климатоустойчивого, оптимизированного земледелия и его широкое распространение, повышение потенциала фермеров и заинтересованных сторон, а также  развитие агробизнеса.
27 сентября т.г. в Каракалпакстан прибыли ученые и специалисты Международного центра биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ) и в Международном инновационном центре Приаралья состоялся консультативный семинар по обсуждению вопросов реализации проекта.
В семинаре приняли участие представители Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан,  профильных министерств и комитетов, представители высших учебных заведений и профильных отраслевых организаций.
На мероприятии участникам семинара были представлены проекты и научно-экспериментальные работы, проводимые Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан. Затем участники семинара обсудили вопросы, связанные с реализацией проекта.
В ходе семинара участники ознакомились с научно-экспериментальными проектами и работами, проводимыми в научно-производственной участке «Саманбай».
После мероприятия гости выехали в Чимбайский район, для посещения Каракалпакского научно-исследовательского института земледелия.