«Миллий илмий портал» – ёш олимлар учун янги рақамли имконият
«Миллий илмий портал» (https://nsp.gov.uz/) Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илмий-техник ахборот маркази томонидан йўлга қўйилган бўлиб, Ўзбекистонда илк бора мамлакатнинг илмий салоҳиятига оид барча маълумотларни ўз ичига олган. Миллий илмий портал — бу кўп функцияли веб-портал.  Ўзбекистон ва жаҳон илмий ҳамжамияти вакиллари учун керакли бўлган барча маълумотлар мавжуд. Портал мамлакатимизда фаолият юритаётган олимлар, тадқиқотчилар, шунингдек, кенг жамоатчилик вакилларини илм-фан соҳасига бирлаштириш мақсадида йўлга қўйилди.
Платформа асосан илмий изланиш олиб борувчи инсонлар, олий таълим тизими ва илмий тадқиқот муассасаларида фаолият юритувчилар учун,  бир сўз билан  айтганда, илм аҳли учун мўлжалланган. Порталда унда лойиҳалар танлови, олимлар учун (докторантура, ноширлик фаолияти, илмий стажировкалар, халқаро грантлар, дастурлар), дайжест ва таҳлилий маълумотномалар берилган. Шунингдек, порталда 450 га яқин маҳаллий ва хорижий конференция, 15га яқин халқаро ташкилот ва молия институтлари, хорижий ташкилотлар билан тузилган меморандумлар, 3000 дан ортиқ миллий илмий-техник ахборот ресурслари модулидаги диссертациялар реестри, 174 га яқин интеллекуал мулк объекти бюллетенлари базаси ҳамда илмий ишланмалар ва инновацион ғояларни тижоратлаштириш модулида 143 та самарадор лойиҳа тўғрисидаги маълумотлар базасини ўз ичига олади.
Порталда интерактив харита кўринишида Ўзбекистон Республикаси Илмий ва инновацион инфратузилмаси навигаторига 62 та соҳа ташкилотлари тўғрисидаги маълумотлар базалари жойлаштирилган.
Йўлга қўйилган порталда Ўзбекистон ва жаҳонда илм-фан йўналишида бўлаётган янгиликлар эълон қилинибгина қолмай, республика бўйлаб ташкил этилаётган анжуманлар тўғрисида ҳам бериб борилади.
Мазкур портал https://nsp.gov.uz/ домени остида йўлга қўйилган бўлиб, илмий муассасалар ўз фаолияти давомида фойдаланиши мумкин. Платформа ҳар бир таълим муассасаси ҳақидаги маълумотларни ўз ичига олибгина қолмай, улар тасарруфидаги ташкилотлар ҳақидаги маълумотлар ҳам киритилган.

«Национальный научный портал» (https://nsp.gov.uz/) запущен Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития впервые в Узбекистане и содержит всю информацию о научном потенциале страны. Национальный научный портал — это многофункциональный веб-портал. Здесь имеется вся необходимая информация для представителей научной общественности Узбекистана и мира. Портал запущен с целью объединения ученых, исследователей, работающих в нашей стране, а также представителей широкой общественности в области науки.
Платформа по большей части предназначена для людей, занимающихся научными исследованиями, работающих в системе высшего образования и научно-исследовательских учреждениях. Портал содержит подборку проектов, дайджест и аналитические справки для ученых (докторантура, издательская деятельность, научные стажировки, международные гранты, программы). Также на портале размещено около 450 местных и зарубежных конференций, меморандумы, заключенные с зарубежными организациями, реестр диссертаций в модуле из более чем 3000 национальных научно-технических информационных ресурсов, база данных около 174 объектов интеллектуальной собственности и научных разработок и включает в себя базу данных 143 эффективных проектов в модуле коммерциализации инновационных идей.
На портале в виде интерактивной карты включен навигатор Научно-инновационной инфраструктуры Республики Узбекистан с базой данных 62 отраслевых организаций. Настоящий портал не только публикует новости в области науки Узбекистана и мира, но и предоставляет информацию о конференциях, организованных по всей республике. Данный портал запущен под доменом https://nsp.gov.uz/ и может использоваться научными учреждениями в ходе своей деятельности. Платформа содержит не только информацию о каждом учебном заведении, но и информацию о подведомственных им организациях.