Rejaga ko‘ra, 16-17 avgust kunlari tashrifining navbatdagi bosqichida Gannover universiteti (Germaniya) talabalari delegatsiyasi Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi vakillari bilan birgalikda Orol va Orol dengizining suv qismining qurigan tubiga sayohat qildi. Bu yerda o‘quvchilar mahalliy o‘simlik dunyosi bilan yaqindan tanishdilar, hududni o‘rgandilar hamda keyingi tadqiqotlar uchun tuproq va suv namunalarini oldilar. Sayohat yakunida sayohat ishtirokchilari “Mo‘ynoq” ilmiy-ishlab chiqarish maydonchasiga yetib kelishdi va mehmonlarga hudud bo‘ylab ekskursiya uyushtirildi, ularga Orol dengizining ekologik inqirozi oqibatlarini bartaraf etish va salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va loyihalar namoyish etildi.

Как и планировалось, в следующем этапе своего визита 16-17 августа, делегация из студентов Гановерского университета (Германия) совместно с представителями Международного инновационного центра Приаралья осуществила поездку на осушенное дно и водной части Аральского моря. Здесь, студенты ознакомились местной флорой, изучили местности и были взяты пробы почвы и воды для дальнейших исследований. В завершение поездки участники поездки прибыли на научно-производственный участок «Муйнак» и гостям была проведена экскурсия по участку, были продемонстрированы работы и проекты, реализуемые в целях смягчения последствий экологического кризиса Аральского моря.