Оролбўйи ҳудудини ривожлантириш бўйича халқаро ассоциацияларнинг егалик ҳиссаси
2022-йилнинг 15-апрел куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация марказида АСИЕ (Халқаро бирдамлик ва халқаро ҳамкорлик ассоциацияси) бошчилигида хам Франсия олий ўқув юртларида таҳсил олаётган талабалар делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди. «Association de Solidarité Internationale et d’Education (ASIE)» бу мамлакатлар ўртасида ёшлар алмашинувини фаоллаштириш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва екология соҳасида тажриба алмашишни ривожлантирмоқда шу билан бирга ассоциациясининг мақсади француз ёшлари ва Осиё континенти ёшлари ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш ва:
• Очиқлик ва фикр алмашиш мақсадида турли мамлакатлар ёшлари ўртасида учрашишни рағбатлантириш.
• Ёшларни Осиё мамлакатлари сивилизацияси ва жамияти билан таништириш.
• Турли мамлакатлардан келган ёшларга шахсий ва касбий йўлларини бойитишга имкон бериш.
• Осиё қитъаси билан боғлиқ таълим, педагогик ва маданий лойиҳаларни амалга оширишга ҳисса қўшиш.
• Осиё мамлакатларидаги жамият вакиллари билан алоқа ва алмашинувларни яратиш, ривожлантириш ва давом еттириш.
• Лойиҳа иштирокчиларининг хабардорлигини ошириш, ёрдам бериш ва ўқитиш учун ресурслар ва мониторинг жойи бўлиш.
• Лойиҳаларнинг молиявий таркибида иштирок етиш.
Учрашув давомида инновация марказнинг Қорақалпоғистон Республикасида халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалари бўйича таништирув тақдимоти ҳамда Оролбўйи халқаро инновация маркази илмий-ишлаб чиқариш майдончаси бўйлаб саёҳат уюштирилди. Ходимларимиз ташаббуси билан талабаларни Орол денгизи соҳилига, шунингдек, “Менинг боғим Орол денгизида” (“Оролдаги менинг боғим”) лойиҳаси амалга ошириладиган жойга саёҳатга таклиф қилинди ва шахсан ўз дарахтларини екишади. Шуниси еътиборга лойиқки, АСИЕ (Франция халқаро бирдамлик ва таълим ассоциацияси) ушбу лойиҳани қўллаб-қувватлаш учун хайрия маблағларини ажратиш орқали ушбу ташаббусга қўшилди.

15 апреля 2022 года в Международном инновационном центре Приаралья при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией студентов учащихся в университетах Франции, во главе ассоциацией ASIE (Ассоциация международной солидарности и образования Франции) которая занимается развитием активизации молодежных обменов между странами, обменом опытов в области охраны окружающей среды и экологии. Целью ассоциации «Association de Solidarité Internationale et d’Education (ASIE)» является развитие отношений между французской молодежью и молодежью азиатского континента и:
- Поощрение встречи между молодыми людьми из разных стран с целью открытости и обмена мнениями. Познакомить молодежь с цивилизацией и обществом азиатских стран.
- Позволить молодым людям из разных стран обогатить свой личный и профессиональный путь.
- Способствовать реализации образовательных, педагогических и культурных проектов, связанных с Азиатским континентом.
- Создавать, развивать и увековечивать связь и обмены с представителями общества в азиатских странах. Быть местом ресурсов и мониторинга для повышения осведомленности, помощи и обучения участников проекта.
- Участвовать в финансовом составе проектов.
В ходе встречи проведена ознакомительная презентация о реализуемых проектах инновационного центра с международными организациями в Республике Каракалпакстан, а также была проведена экскурсия по Научно-производственному участку МИЦП. По инициативе наших сотрудников студентам предложили совершить поездку к побережью Арала, а также на участок проекта «My garden in the Aral Sea» («Мой сад в Аральском море») и лично посадить свои деревья. Примечательно, что к данной инициативе присоединилась ASIE (Ассоциация международной солидарности и образования Франции) выделив благотворительные средства для поддержки данного проекта.