Орол денгизининг қуриган ҳудудларини кўкаламзорлаштириш бўйича олимларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг 2022 йил 23-24 февраль кунлари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи давомида берилган топшириқларга асосан Орол денгизининг қуриган туби тупроқ-иқлим шароитига мослаштирилган ўсимликлар майдонларини кенгайтириш, ҳудудда ердан фойдаланиш унумдорлигини ошириш, сув тежовчи ҳамда тузни камайтирадиган технологияларни жорий қилиш мақсадида Геномика ва биоинформатика маркази, Биоорганик кимё институти ҳамда Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институти олимлари томонидан Орол денгизининг қуриган манзилларнинг 6 та нуқтасида тажриба синовларини амалга ошириш режалаштирилган. Жорий йил 17-18 март кунлари белгиланган манзилларда Биоорганик кимё институти олимлари томонидан ишлаб чиқилган “БИОСОЛВЕНТ” – шўрланган тупроқдаги тузларни самарали ювиш воситаси билан ишлов берилди. Шўрланишга қарши “Биосолвент” препаратини қўллаш орқали тажриба асосида тупроқ-иқлим шароитига мослаштирилган 15 турдаги ўсимликлар экилади ва тажриба синов ишлари олиб борилади.

Совместные усилия ученых по озеленению осушенных участков Аральского моря
В соответствии с поручениями, данными Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым в ходе его визита 23-24 февраля 2022 года в Республику Каракалпакстан, в целях расширения площадей растений, адаптированных к почвенно-климатическим условиям на высохшем дне Аральского моря, повышения продуктивности земель, внедрения водосберегающих технологии, а также технологии уменьшающие содержание солей в почвах, ученые Центра геномики и биоинформатики, Института биоорганической химии и Института генетики и экспериментальной биологии растений совместно с Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан планируют провести экспериментальные испытания в 6-ти точках на осушенных участках Аральского моря.
17-18 марта с.г. в обозначенных местах были проведены обработки препаратом «БИОСОЛВЕНТ» — эффективным средством для рассоления засоленных почв, разработанным учеными Института биоорганической химии. С использованием  препарата десоленизатора Биосольвент, в экспериментальном порядке будет высажено 15 видов растений, адаптированных к почвенно-климатическим условиям и будет проведена дальнейшие экспериментальные работы.